En Kaliteli Hosting Firmasını Seçmek

“Web hosting” terimiyle Google’da yapacağınız basit bir arama size milyonlarca sonuç getirecektir. Peki bir internet kullanıcısı, özellikle tecrübesiz biri nasıl web hosting firması seçimi yapabilir? Belli başlı beş kriter daha kolay bir hosting seçimi yapma konusunda yol gösterebilir.

Listenin başındaki en önemli kriter müşteri desteğidir. İyi bir teknik destek web hosting seçerken bakılması gereken ilk şey olmalıdır, özellikle teknik konularda fazla tecrübeniz yoksa. Elbette sadece eposta desteği değil, aynı zamanda canlı destek ve acil durumlarda 7/24 ulaşabileceğiniz bir telefon numarası önemli faktörlerdir. Web hosting firmasına eposta gönderip nekadar sürede cevap verdiklerine bakarak, yada herhangibir zamanda telefon edip ulaşılabilir olup olmadıklarını test ederek müşteri ilişkilerine ne kadar önem verdikleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

İkinci kriterimiz web hosting şirketinin itibarı. Web hosting firmasının diğer kullanıcı ve müşterilerinin firma hakkında neler düşündükleri, satın aldıkları hosting hizmetinden memnun olup olmadıkları size yol gösterecektir. Arama motorlarında hosting şirketi ile ilgili aramalar yaparak, forum ve bloglarda firma hakkında yapılan yorum ve değerlendirmeleri okumak ve bunlara göre bir karar vermek uygun olacaktır. En kaliteli hosting firmasının nekadar süredir bu sektörde olduğu, aldığı ödüller, ne kadar websitesini bünyesinde barındırdığı, aldığı ödüller, içerdiği sertifikalar gibi kriterler de değerlendirmenizi yaparken hesaba katacağınız maddeler olabilir.

Üçüncü kriter, webhosting sağlayıcısı firmanın size neler sunduğudur. Satın alacağınız paketi detaylıca incelemeniz ve tüm ihtiyaçlarınızı barındıran bir hosting paketi seçmeniz gerekir. Web hosting satın alırken ileriyi de düşünerek bir karar vermeniz sizi zaman ve para israfından da koruyacaktır. Örneğin başlangıçta sitenizde PHP yada MYSQL desteğine ihtiyacınız olmayabilir ancak gelecekte hangi teknoloji ve programlara ihtiyacınız olacağını kestirmek ve webhosting firmasını ve tercih edeceğiniz pakedi buna göre belirlemek sizi sonrasında ekstra masraflar ödemekten kurtaracaktır yada websitenizi başka bir sağlayıcıya taşıyarak vakit kaybetmenizi engelleyecektir.

Dördüncü kriter olarak fiyat gelmektedir. Günümüzde web hosting fiyatları internetin ilk yıllarına göre bir hayli ucuzdur. Özellikle yabancı hosting firmaları cüzi fiyatlara sınırsıza varan web alanı, trafik ve kaynak imkanı sağlamaktadır. Websitenizi barındırmak için çok fazla bedeller ödemenize gerek yok ancak çok ucuz seçeneklerden de kaçınmanızda fayda var. Çok ucuz fiyatlar hosting firmasının illa ki kötü olduğu anlamına gelmemekle beraber, size ucuz fiyat karşılığında verilen hizmet kalitesinin de yetersiz olabileceğini, örneğin sitenizin çok yavaş açılabileceği ve size sunulan kaynakların yetersiz kalabileceği ihtimalini de gözardı etmeyin.

Beşinci ve son kriterimiz diğer kriterlere göre daha sübjektif kalacak birşey. Hisleriniz. Evet hisleriniz web hosting firması hakkında neler söylüyor. Firmanın websitesine baktığınızda neler hissediyorsunuz. Sizce incelediğiniz en kaliteli hosting firması sizi müşterisi olduğunuz süre boyunca memnun edebilecek mi. Müşteri desteği, itibar, sunduğu özellikler ve fiyatı. Tüm bunları kafanızda harmanladığınızda eğer sizin görüşünüz de olumluysa umarız doğru hosting firmasını seçmişsiniz ve ihtiyacınız olan en doğru kararı vermişsinizdir.

Go to Top