Sunucu yönetiminde özelikle yeni olanların yönetim paneli kurmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede sunucunuzu çok daha rahat yönetme imkânı bulmuş olursunuz. Bunun için panel kuruma işlemine ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Ücretsiz bazı alternatif sunucu yönetim panelleri sayesinde işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Centos üzerine vesta ve wordpress kurulumu da bu işlemlerden birisidir. Centos üzerine vesta gibi bir alternatif sunucu paneli kurmak çok zor bir işlem değildir. Vesta kaynak tüketimi az olan bir paneldir ancak 512 MB Ram e sahip bir sunucuda işletim sistemini 32 bit olarak seçmeniz son derece faydalıdır. Panel kullanımı bu anlamda daha çok 1 GB ve üstü ram kapasitesi olan sunucularda daha randımanlıdır. Sunucunun düşük özellikte olması panellerde kullanım problemi yaratabilmektedir. Bununla birlikte siteniz sunucuyu yormayacak bir özellikteyse o zaman 512 MB Ram sizin için yeterli olacaktır.

Burada önemli olan Vesta gibi yönetim paneli uygulamasında temiz bir kurulum olmasıdır. Vesta, sunucunuza gerekli olan yazılımları kendisi kurmaktadır. Bu yüzden herhangi bir yazılım mevcutsa bunları kaldırmanız tavsiye edilmektedir. Kurulum yapmak için öncelikle sunucunuza ssh üzerinden root olarak bağlanıyorsunuz sonra da yum –y update komutu vererek, sistemde eksik güncelleme varsa yüklenmesini sağlıyorsunuz. Centos üzerine vesta ve wordpress kurulumu işleminde güncelleme yüklemesinden sonra sunucunuza varsa kurulum dosyasını indiriyorsunuz. Bu komut şu şekildedir. Curl -0 http:// vestacp.com / pub/ vst-install.sh olarak girdiğiniz komuttan sonra da bash vst-install.sh komutuyla indirmiş olduğunuz kurulum dosyasını çalıştırıyorsunuz. Komutu çalıştırdığınız zaman ekranda işleme devam edip etmediğiniz sorulacaktır. Onaylama işlemini kabul ettikten sonra da sizden bir e-posta adresi ile hostname değeri istenecektir.

Kurulum için sizden istenen e-posta adresi kullandığınız bir adres olmalıdır. Bu adrese kurulum için giriş bilgileri gönderilecektir. Hostname kısmında da sunucu adınız olmalıdır. Bilgilerinizi girdikten sonra yaklaşık 10-15 dakika içinde vesta kurumu tamamlanmış olacaktır. Vesta kurumu haricinde centos üzerinde wordpress kurulumu da yapabilirsiniz. Centos üzerine vesta ve wordpress kurulumu için bir diğer yöntem de öncelikle bir PHP modülü yüklemenizdir. Bu sayede düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmiş olursunuz. PHP modülü olmadan WordPress için görüntüler yeniden boyutlandırılamayacaktır. Bunun için YUM komutunu kullanabilirsiniz. WordPress’in en güzel özelliklerinden biri de yazılımı için son sürümleri barındırmasıdır. Bu sayede projeye ait web sitesinden en son sürümü bulma şansına sahip olursunuz. WordPress’i kullanmak için yapılandırma işlemi de yapılması gerekmektedir. Bunu bir web arayüzü üzerinden yapabilirsiniz. Web arayüzü vasıtasıyla yüklediğiniz WordPress işleminde kullanılan dil seçeneklerinde Türkçe de mevcuttur. Dil seçeneğinde Türkçeyi seçtikten sonra Devam tuşuna basabilirsiniz. WordPress’in 5 dakikalık kurulum işlemine geliyorsunuz. Karşınıza bir ekran çıkıyor ve buraya bilgilerinizi giriyorsunuz. Daha sonra WordPress kur bölümüne tıklıyorsunuz.