Web sitesi kuruyorsanız ya da kurmuşsanız, Sitenizin bileşenlerini ve dosyalarını saklamak için bir alana ihtiyaç duyarsınız ve hosting ile bu çözümü sağlarsınız. ihtiyaç vardır.Ancak hosting hizmetinizi sağladığınız durumda bu ihtiyacınız bitmemektedir. Bu hosta dosyalarınızı gerekli ve düzgün bir şekilde taşımanız gerekir. Taşımak işin ilk kısmını oluşturmaktadır, daha sonra ise buradaki dosyalarınızı düzgün bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Bunun için ise çeşitli admin paneller sağlanmakta ve bu panellerden host alanınıza erişerek gerekli düzenlemeleri yapabilmeniz sağlanmaktadır. Bu admin panellerden en yaygınlardından bir tanesi ise cpanel olarak ön plana çıkmaktadır. cpanel ile hosting yönetimi için bilmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Ancak yine sunulabilecek admin paneller arasında en kolay kullanılan panellerden birisidir. Genel olarak cpanel linux sunucularda kullanılır. Bunun yanı sıra, eğer yabancı dil size uygun değilse Türkçe dil desteği bir cPanel ile bu işe girişmek en iyisi olacaktır.

Genel olarak hosting firmaları bir kurum epsotası ile süreci başlatırlar ve orada gerekli ayarları ve admin panel yani cPanel’e erişim için size ad ve parola sağlarlar. Önemli olan bilgiler Name Server’ınız (DNA) kullanıcı adınız ve şifrenizdir. Domain sağlayıcınızdan alan adı yönelendirmesi yapmanız gerekir ve bu bilgileri bu işlem için kullanırsınız. cPanel kontrol paneli İngilizce ise preferences yani ayarlar menüsünden Change Language yani dili değiştir seçeneğinden Türkçe’yi seçerek işleme başlayabilirsiniz. cPanelde alan adları ana domaine ve eklediğiniz alan adlarına sınırlama oluşturmaz. Park edilmiş alan adlarını da yine buradan yönetebilirisiniz. Bunun yanı sıra 301, 302 gibi kalıcı ve geçici yönlendirmeler içinde yeterli bir paneldir. ayrıca bu admin panel de Simple DNA zone ve advance DNA zone gibi ek özellikler vardır.

cPanel de dosya yönetiminde Yedeklemeleri yedekleme sihirbazı ile kolayca yapabilmeniz mümkündür. Sitenizin ana dizinini MySQL veri tabanlarını yedeklemenizi ya da aldığınız yedekleri geri yüklemenizi sağlayacak çözümler sunmaktadır. Dosya yöneticisi Filezilla gibi ftp araçlarına gereksinimi ortadan kaldırmaktadır. WordPress, joomla ve drupal gibi programları zip formatında kolayca yönetebilirisiniz. Kopyala, yapıştır, başka dosyaya taşıma, silme, yeniden adlandırma, okuma-yazma izinlerini (CHMOD) değiştirme, kodları düzenleme, bilgisayarınıza indirme gibi tüm işlemleri kolayca yapabilirsiniz. MySQL veri tabanları, wordpress, joomla ve drupal gibi kurulumlar için veri tabanı oluşturmanızı sağlamaktadır. Create Database yani database oluştur seçeneğine tıkladığınızda, Cpanel otomatik ad vererek bunu oluşturur. Kullanıcı oluşturma ise alt bölümde bulunan username yazan yere kullanıcı adı girişi ve şifre oluşturma ile gerçekleştirilebilir. Create user tıkladığınızda cPanel otomatik isim vererek bunu oluşturacaktır. Ayrıca önemli olarak en altta yer alan add user to database yani database’e kullanıcı ekle bölümünden veri tabanına bir kullanıcı atamalısınız. Ekle tuşu ile yetki atamalarını select (seç) ALL PRIVILEGES tuşuna tıklayarak atamalısınız.MySQL veritabanı sihirbazı, veri tabanı oluşturma işlemlerini adım adım yapmanızı sağlamaktadır. phpMyAdmin’i eğer teknik olarak biliyorsanız  MySQL databaselerini yönetmek ve ek işlemler yapmanız mümkün.