Teknolojik gelişmeler gün be gün daha fazla ilerleyip, sınırları zorlarken özellikle internet teknolojisi dur durak bilmeden yeni gelişmelerle kullanıcıların işine yaramaya devam ediyor. Bunlardan biri de Cronjob uygulamasıdır. Cronjob nedir Nasıl kullanılır diye merak edenler bu uygulamanın öncelikle zaman temasıyla ilgili olduğunu bilmelidirler. Burada dosyalar sunucu tarafından zamanlandırılıyor ve bu şekilde bu dosyalar da günü gününe ve saati saatine ekrana gelmiş oluyor. Birçok panel bu uygulama için özel bölümler içermektedir. Bu bölümlere bilgileri giriş yaptığınızda cronjob sayesinde sistem bilgileri düzenli olarak gözünüzün önüne getirmektedir. Üstelik siz aksi bir komut vermedikçe bu bilgiler sizin uygun gördüğünüz zamanda ekrana gelmeye devam etmektedir.

Cronjob kullanım alanı daha çok sitelere içerik ekleme, düzenli olarak veri toplama işinde ya da otomatik sistem bakımı zamanlarında gerçekleşmektedir. Cronjob ekleme alanlarına bakıldığı zaman bu panelde dakika, saat, gün, ay, haftanın her günü ve komut diye 6 kısım olduğu görülmektedir. Komut ( command ) bölümü haricinde diğer kısımlara ne girilmesi gerektiği az çok bilinen bilgilerdir. Özellikle ofis hayatında işe yarayan bir uygulama olan Cronjob, bu açıdan birçok işi de kolaylaştırmaya yaramaktadır. Cronjob nedir nasıl kullanılır sorusu bu şekilde daha net açıklanmış olmaktadır. Diğer bir örnekle anlatılırsa, Cronjob uygulamasında bir dosyayı ne şekilde görmek istediğiniz sizin elinizdedir. Verilen dosya haftada her gün, her ay, her gün, saat 4 ve 14 de, 20 dk. Çalıştır diye komutladığınız zaman cronjob da size bu kolaylığı sağlamaktadır. Cronjob uygulamasında * işareti ‘’her’’ anlamına gelmektedir. Örneğin*/4 demek her 4 de bir çalıştır anlamına gelmektedir. Örneğin bir ‘’bot’’ unuz var ve bu botu her 40 dakikada bir çalıştırmak istiyorsanız, dakika kısmına */40 yazmanız yeterli olmaktadır. Command (komut) satırı için kullanılan en genel kod ve en sabit çalışanı php‘dir. Bazı zamanlarda bu satır için lynx ve wget gibi komutlar da kullanılmaktadır.

Eğer dizininize gidecek olan tam yol hakkında bilgi sahibi değilseniz bunu öğrenmek için en basit yol sitenize göndereceğiniz bir php dosyasıdır. Php dosyanızın içine gireceğiniz komutu yazıp, adres satırında çalıştırdığınızda karşınıza gelen sayfa içinde DOCUMENT-ROOT satırının karşısında kesin olarak tam yok adresinizi görebilirsiniz. Cronjob nedir nasıl kullanılır diye soranlar uygulamayı bu şekilde çalıştırabilirler. Bununla birlikte tam yol kullanırken, dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer php dosyalarınızı root yetkisiyle çalıştırmak istiyorsanız, tam yol kullanmadığınızda bazı hatalarla karşılaşma olasılığınız yüksektir. Bunlar, resimlerin yanlış sıralara kaydı ya da include edilmesi gereken dosyanın bulunamaması gibi sorunlar olabilir. Eğer root yetkisine sahipseniz, cronjob için ssh üzerinde crontab-e yazabilir ve vi editör aracılığıyla bir düzenleme yapabilirsiniz. Cronjob uygulaması bazı noktalara dikkat edildiğinde hem kolay hem de kullanışlıdır.