Web sitesi kuruyorsanız ya da kurmuşsanız, yüzyüze geldiğiniz bir kavram ve gerekliliktir hosting. Sitenizin bileşenlerini ve dosyalarını saklamak için bir alana ihtiyaç vardır. Hosting hizmet iinternete erişimi olan neredeyse tüm bilgisayarlardan sunulabilecek bir hizmet olmakla birlikte, önemli olan aslında bu hizmetin kalitesi ive kesisintisizliğidir. Çünkü, bu web sitenizin amacı ziyaretçilerinize problemsiz bir internet keyf iyaşatmak, sitenizde sorunsuca vakit geçirmelerini sağlamaktır. Eğer Hosting ile ilgili problemleriniz bulunuyorsa, ziyaretçiler sitenize erişemeyebilir, sitenizde sağlıklı bir şekilde sayfalar arası geçiş yapamaya bilir ve en sonunda sitenizi terk etmek durumunda kalırlar. Bu ise sizin için ve işleriniz için iyi bir durum değildir.
Özellikle sağladıkları alanlar ve bant genişlikleri ile ön plana çıkan hosting serverlar ilk başta da belirttiğimiz gibi evde çalışan bir masa üstü bilgisayardan bile sunulabilmektedir. Siteniz için bir hosting alırken tercih yapmanız gerekecektir. Bu durumda sitenizin boyutuna ve ihtiyaçlarınıza göre bir çözüm seçmeniz çok önemli olmaktadır. Örneğin evden size hizmet sağlayacak bir sunucu sizin için yetersiz olabilir. yetersizliğinin yanı sıra hizmet sürecinde garanti olmayacak ve pek çok sıkıntı yaşamanız mümkün olabilecektir. Bu sebeple mümkün olduğunca büyük firmalarla çalışmak sizin avantajınıza olacaktır. Özelliklede kurumsal ve global hosting hizmeti sağlayan firmalar kesintisiz ve garantili hizmet için önemlidir.Pek çok hosting firmasının hizmet verdiği sektörde bazı firmalar iyi ya da kötü kendilerini diğerlerinden daha fazla piyasa da duyurmuşlardır ve az çok hosting almak isteyen pek çok insanın aklına gelen ilk isim olmuşlardır. En popüler hosting firması olarak ilk sırada hemen hemen herkesin bir şekilde duyduğu GoDaddy gelmektedir.
GoDaddy sunduğu pek çok hizmetle adını duyurmuş olup özellikle bedava domain kampanyası ile ön plana çıkmıştır. Daha sonra ise en çok adlarını duyduğumuz diğer firmalardan ikincisi ise JustHost olarak ön plana çıkıyor. Dünya üzerindeki pazar paylarına göre incelediğimizde ve en tercih edilen hosting firmaları olarak değerlendirdiğimizde üçüncü firma ise eHost olmaktadır. OVH, Amazon Web Services, Rackspace, SoftLayer da ilk 10 içerisindeki diğer sunucu firmalarındandır. Bu firmalardan Bu firmalardan 7 tanesi ABD’li olup amerika bu konuda liderliğe oturmakta, 2’si ise Almanya merkezli firmalar ayrıca bir tane de Fransız firma bu top 10 içinde yer almıştır. .tr uzantılı domenlerin yani Türkiye’deki kayıtlı kullanıcıların oranlarını incelediğimiz de ise GoDaddy en popüler host olarak ön plana çıkmakta. GoDaddy onu takip etmekte ve 3. sırada ise Hetzner yer almakta. Web teknolojilerinin hızla gelişmesi ve ilerlemesinden kaynaklanan sunucu ihtiyaçlarının artması ile hosting sağlayıcılar çeşitlenmiştir. Ancak bununla birlikte artan hosting firması çeşitliliği ile birlikte yoğun rekabet ettikleri görünmektedir.