WordPress bilindiği üzere web tasarımla ilgilenenlerin en çok kullandığı bir içerik yönetim sistemidir. Küçük boyutlu olması, fazla bir ayar gerektirmemesi, basit ve kullanıcı dostu olması sayesinde oldukça rağbet görmektedir. Sahip olduğu bu sadelik bazı zamanlarda yeterli gelmeyince WordPress için bazı eklentilere ihtiyaç duyulmaktadır. En iyi WordPress eklentiler içinde gösterilen All In One Seo üst sıralarda yer almaktadır. Bu eklenti sayesinde otomatik olarak sitemap oluşturabilir, otomatik başlıklarla meta açıklamalarına olanak tanıyan özelliklere sahip olabilirsiniz. Bu eklentiyi kolayca kurabilir ve fazla ayar yapmaya ihtiyaç duymadan kullanmaya başlayabilirsiniz. Arama motoru dostu bir eklenti olan All In One Seo sürekli güncelleme özelliğine sahip olmasıyla da tercih edilen bir eklentidir. WordPress’in vazgeçilmez eklentilerinden birisi de Captcha adlı eklentidir. Burada da WordPress’i spam gibi olumsuz etkenlerden koruyabilirsiniz. Kullanıcı haricinde yorumları da engellersiniz. Yorum öncesi hesaplama seçeneği ile gerçek kişileri yapaylardan ayırt edebilirsiniz.

WordPress uyumlu diğer bir eklenti de Seo Smart Links adlı uygulamadır. SEO açısından oldukça önem taşıyan bu eklentide yazı içinde yer alan anahtar kelimeler etiketlendirilmektedir. Index sayısının artmasını sağlayan bir linke sahip olursunuz ve arama motoru botları sitedeki alt sayfaları daha kolay indexler. En iyi WordPress eklentiler arasında yer alan bir diğer eklenti de WP Super Cache’dir. Bu eklenti de web sitesinin çok daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca WordPress’teki dinamik sayfalar statik olan HTLM sayfalarına dönüştürülür ve sayfaların yüklenme hızı artar. Bununla birlikte javascript ve css dosyaları da sıkıştırılarak tek bir dosya haline getirilmektedir. Sitenizin yavaş açıldığı ya da sayfa hız testlerinde düşüş fark ediyorsanız, bu eklentiyi mutlaka denemenizde fayda olacaktır.

WordPress uyumlu bir diğer eklenti de WP Touch eklentisidir. Bu uygulama sorunlu olmamakla birlikte web siteniz mobil trafik alıyorsa ve siz de mobil trafiğe önem verenlerdenseniz o zaman kurabilirsiniz. Bunlara ek olarak, en iyi WordPress eklentiler arasında gösterilen bir başka eklenti de Imsanity adlı uygulamadır. Bu eklenti sayesinde resimlerinizi optimize etme olanağı bulursunuz. Bilindiği üzere büyük boyuttaki resimler açılırken, sayfalar zorlanmakta ve SEO açısından sorun oluşturmaktadır. Imsanity sayesinde sayfanızda açılacak olan resimler en uygun boyutlara getirilmektedir. Bir diğer eklenti olan Contact Form ise, bir tür iletişim formu görevi taşımaktadır. Siteye giriş yapan ziyaretçilerle bu form sayesinde iletişim halinde olabilirsiniz. Kullanışlı bir eklenti olan Contact Form ile ziyaretçiler size en hızlı şekilde ulaşmaktadırlar. Bu eklentilere ek olarak, sayaç eklentisi olan Statpress de oldukça kullanışlıdır. Yalnızca ziyaretçi sayınızı değil, arama motoru botlarında sitenizin ne sıklıkla ziyaret edildiğini de öğrenmiş olursunuz. Smush.it eklentisiyle de resimler sıkıştırılmak suretiyle sayfanız çok daha hızlı açılabilmektedir. Bu sayede bant genişliği de daha rahat kullanılmaktadır.