phpmyadmin-kullanimi

Phpmyadmin’i çalıştırabilmek için iki adet programa ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların teker teker kurulması zor olabilir. Bu nedenle apache2triad, easyphp ve phptriad uzantılarını kurarak hepsini bir bütün olarak ayarlı bir şekilde kurmak mümkündür. Kurmak işlemi bittikten sonra Apache Web sunucusunun çalıştırılması gerekmektedir. Bu sunucu çalıştırıldıktan sonra adres çubuğuna http://localhost/phpmyadmin adresinin yazılması gerekmektedir.

Phpmyadmin çok güçlü bir SQL sorgulayıcısı olarak çalışabildiği gibi bakım işlerinde veri tabanı yönetiminde de kullanılmaktadır. Phpmyadmin’in karşılama ekranında sol kısımda sistemde tanımlı olan veritabanlarının listesi ortada mysql hafızasında bulunan aktif işlemleri ve o esnada yerine getirilen görevler yer almaktadır. Sol menüde yer alan veri taban işlemleri yeni kurulan bir mysql kurulumu için sadece test ve mysql aynı zamanda sol yönde de veritabanının altındaki tabloların isimleri belirlenmektedir. Ortadaki pencerede bulunan metin alanına SQL cümlecikleri yazılarak veritabanından Phpmyadmin sayesinde sorgu gönderilerek neticelerini aynı şekilde phpmyadmin’dan tarayıcı aracılığı ile görmek mümkündür.

 

Phpmyadmin’de Veritabanı Oluşturma

Phpmyadmin ile web tarayıcısındaki arayüzünden bütün veritabanı işlemini yapabilmek mümkündür. Veritabanı sıralamasında en üstteki veritabanın altında sırasıyla tablo ve alanlar bulunur. Phpmyadmin’de veritabanı oluşturmak için Phpmyadmin’nin ana ekranında Create new database satırına bir veritabanı ismini yazmak yeterli olacaktır. İsim olarak sadece harfle başlayan bir kelime kullanılması gereklidir. Örnek verilecek olursa isim olarak baslangıcdb adı verilerek sistemde ilk veri tabanı oluşturulmuş olur. Oluşturulan bu veritabanından sonra mysql ve baslangıcdb veritabanları kontrollü bir şekilde listelenir.

 

Phpmyadmin’de Tablo Oluşturma

Yeni oluşturulan bir veritabanı altında hiçbir tablo bulunmamaktadır. Veritabanı oluşturma işlemi bittikten sonra baslangıcsb veritabanı altında toplanacak bilgileri saklayacak tabloları oluşturmaya sıra gelmektedir. Tablo oluşturma bilinmesi gereken en önemli nokta depolanması sağlanan ve depo alanının yanlış kullanılmamasına neden olmaktadır.

Pma arayüzünde tablo oluşturmanın tek yolu sol menüde yer alan veritabanı ismi olarak baslangıcsb’nin seçilmesiyle sağ menü kısmında yer alan create new table on database baslangıc yazan bölüme tablo adının ve uzantısının altında yer alan fields satırına da tabloda saklanacak alan sayısının girilmesi yeterli olacaktır. Veri tabanı içinde yapılacak bir tablo oluşturma çalışmasında denemeler yapılabilir. Deneme amacıyla web sayfasındaki bir formdan gelen isim soy isim e-posta ve cinsiyet bilgilerini depolanmasının yapılabileceği kullanıcılar adında bir tabloyu oluşturmak için Phpmyadmin’de tablo adını kullanıcılar ve alan sayısı satırına da 5 sayısı girilerek ilk tablonun oluşturulması sağlanır.

Veritabanlarına Phpmyadmin yardımıyla ya da PHP aracılığı ile girilen bilgilere göz atmak için yapılması gereken tek şey sol menüden veritabanı ismini seçildikten sonra tablo isminin yanında yer alan Browse ağına tıklamaktır. Daha önceden deneme bilgilerini giren kullanıcılar tablosunda depolanmış bilgilere göz atmak istendiğinde Browse bağına tıklama yapılarak tüm girilen bilgiler ekrana dökülebilir.

$1’a Web Hosting Fırsatı!
Dünya’nın En İyi Hosting Firmalarını Keşfedin