Kontrol paneli (Cpanel) bilindiği üzere Linux sunucularda bulunan bir uygulamadır. Hosting müşterileri ya da webmasterlar bu panel sayesinde işlemlerini hem görsel hem de interaktif olarak yapma olanağı bulmaktadırlar. Oldukça popüler olan bu panelin lisanslı olması ve fiyatının yüksek bulunması nedeniyle alternatif Cpanel uygulamaları üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bilgisayarınızda masaüstü ve menüler bulunmadığı zaman sadece ms-dos vasıtasıyla işlem yapmak hem zor hem sıkıcıdır. Cpanelin ücretsiz alternatifleri arasında ispconfig gösterilmektedir. Bu uygulamada tüm yapılandırma size yaptırılmakta ancak bitirdiğiniz zaman sorunsuz yararlanmaktasınız. İspconfig alternatifinde konfigirasyon olayı ilk başlarda zor olsa da domain açtığınız zaman yapmanız gereken her türlü işlemi yapabilme fırsatı bulmaktasınız. Elbette Cpanel birçok açıdan popüler ve kullanımı yaygın bir yöntemdir ancak ispconfig de denenmelidir.

Cpanel bilgisayarınızda masaüstü gibi kullanılan bir paneldir. Bu panel sayesinde birçok komutu ezberleme durumunuz olmadan işlem yapabilme özgürlüğüne sahip olmaktasınız. Bununla birlikte birçok kullanıcı çeşitli nedenlerden dolayı Cpanelin ücretsiz alternatifleri hakkında bilgi almak istemektedirler. Cpanele rakip diğer lisanslı uygulamalarda mevcuttur. Bunlardan en çok ilgi göreni Plesk adlı uygulamadır. Bunun haricinde Direct Admin ve Vdeck gibi site yönetim panelleri de tasarlanmıştır. Ücretsiz panel alternatifleri arasındaysa Webmin, Vesta ve Zpanel de sayılabilir. Bu panellerin de kurulumları 5 dakika kadar kısa bir süre içinde tamamlanabilmektedir. Bununla birlikte son dönemde çıkan Zpanel sürümlerinin hata vermesi dolayısıyla geliştiriciler sentora isimli yeni bir panel tasarlamışlardır. Bu sayede özellikle beyaz ekran hatası veren panelde iyileştirme yoluna gidilmiştir. Bunlara ek olarak, tavsiye edilen diğer bir ücretsiz alternatif Cpanel ismi de Webuzo’dur. Bu alternatif isimlerin hepsini ücretsiz olarak deneyebilir ve sizler için en uygunu hangisiyse karşılaştırma yapabilirsiniz.

Cpanel bilindiği üzere Linux işletim sistemine en uygun panellerden biridir. Popüler olmasının sebebi hem hızlı kurulumu hem de güçlü bir altyapıya sahip olmasıdır. Bununla birlikte aylık ödemeler bazı durumlarda kullanıcıya fazla gelebilmektedir. Cpanelin ücretsiz alternatifleri arasında gösterilen başka bir panel de Centos Web paneldir. Bu panel de Linux Centos dağıtımı için geliştirilmiş olan bir paneldir. Cpanele alternatif olarak geliştirilen en iyi uygulamalardan biri diye belirtilmektedir. Üstelik bu paneli VDS, Dedicated ve VPS serverlar için ücretsiz olarak kullanma olanağına da sahipsiniz. Bu sayede Cpanel için ödemek zorunda kaldığınız aylık ücretten de kurtulmuş olmaktasınız. Bu gibi uygulamalarda kurum süreleri çok fazla sürmemekle birlikte sunucunuzun hızına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre bazı zamanlarda 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabildiği gibi bazı durumlarda da 25 ile 40 dakikaya uzayabilir. Bu yüzden endişe etmenize gerek yoktur. Kurulum er ya da geç yapılmaktadır. Siz de Cpanel sistemine alternatif olan bu ücretsiz panelleri deneyebilir ve kullanabilirsiniz.