bilgisayarguvenligi

Bilgi güvenliği, bilginin bir varlık olarak her türlü hasardan korunması, doğru teknolojinin, doğru amaçla ve doğru bir şekilde kullanılarak sahip olunan bilginin her türlü ortamda, istenmeyen tüm kişiler tarafından ele geçirilmesini önlemektir. Bilgisayar teknolojilerinde yer almakta olan bilgisayar güvenliğinin amacı ise; kurum ve kişilerin bu teknolojileri kullanırken karşılaşabilecekleri tehlike ve tehditlerin analizlerinin yapılarak gerekli tüm önlemlerin önceden alınmasıdır.

Çağımızın bilişim çağı olması dolayısıyla bilgisayar güvenliği, kişisel güvenliğimiz açısından şarttır. Bilgisayar güvenliği geniş manada bir koruyucu mekanizma olarak düşünüldüğünde, kişisel veya kurumsal bilgisayarlar için mutlaka bir koruma işlemi yapmak gerekir. Bilgisayar güvenliği sağlamak ve verileri korumak için yapılacak bazı şeyler elbette vardır. Bu yapılacak şeylerin pek çoğu her bilgisayar kullanıcısının büyük bir rahatlıkla uygulayabileceği şeylerdir. Bilgisayarın güvenliği için alınması gereken bu önlemlerin mümkün oldukça hepsinin yapılması gerekmektedir. Ancak hepsi yapılamıyorsa bile büyük çoğunluğu mutlaka yapılmalıdır. Yoksa bilgisayar güvenliği tam anlamıyla sağlanamayacağından dolayı, saldırılara tamamen açık bir cihaz olacaktır. Bilgisayarın güvenliği için yapılması gereken bu eylemleri maddelersek;

-Bilgisayara mutlaka bir tane antivirüs programı kurulmalı ve güvenlik seviyesi bilgisayardaki işlemleri engellemeyecek bir biçimde en üst seviyeye çekilmelidir.

-Bu yazılımların ve işletim sistemi hizmet paketlerinin güncelleme ve hata düzeltmelerinin düzenli aralıklarla yapılması gerekir.

-İşletim sisteminde mevcut olan güvenlik duvarı aktif edilmelidir.

-Bilgisayarda şifre korumalı ekran koruyucu kullanılması gerekir.

-Kurmuş olduğunuz yazılımların paylaşıma açık olup olmadığı kontrol edilmelidir.

-Bilgisayar başından uzun süreliğine ayrı kalındığında sistemden çıkılması gerekmektedir. Çünkü kullanılmayan servislerin açık tutulması güvenlik açığıdır.

-Kullanılan parolalar, tahmin edilmesi çok zor olacak şekilde belirlenmelidir.

-Bu parolaların herkesten saklanması, gizli tutulması ve belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir.

-Eğer bir disk paylaşımında bulunulacaksa bunda dikkatli olunması gerekmektedir.

-İnternet üzerinden indirilen ya da mail ile gelen dosyalara dikkat edilmelidir. Ayrıca spam maillerin önlenmesi ve gereksiz bir mail trafiğinin oluşmaması için internette farklı sitelere kayıt olurken, çok dikkatli bir şekilde davranılmalıdır.

-Önemli belgeler parola ile korunmalı ya da şifreli olarak saklanmalıdır.

-Gizli ya da önemli bilgilerin mail, güvenlik sertifikasız siteler gibi güvenli olmayan yollarla gönderilmemesi gerekmektedir.

-Kullanılmadığı zamanlarda internet erişimi kapatılmalıdır.

-Önemli belge ve bilgilerin düzenli aralıklarla yedekleri alınmalıdır.

-Eğer Windows kullanılıyorsa, güncellemeleri yapılmalıdır.

Her ne yapılırsa yapılsın bir güvenlik açığı kalma riski her zaman vardır. Ancak bu riski en aza indirmek bilgisayar kullanıcılarının elindedir. Mümkün olan en üst düzey korumayı ve güvenli bilgisayar kullanımını sağlamanın en kolay yolları yazımızdaki maddelerdir. Bahsi geçen güvenlik önlemleri alındığı takdirde, bilgisayarın ulaşabileceği maksimum güvenlik sağlanmış olur. Ayrıca bilgisayar güvenliğini sağlamak için, bu işle uğraşan meslek elemanlarından da yardım isteyebilirsiniz.