hackerkevinmitnick

Hacker, kişisel bilgisayarlara, kurumlara ve şirketlere ya da ağlara saldırarak sistemlerin tüm kontrolünü eline geçiren ve sistemlere zarar veren kişiye denilmektedir. Bu suçu işleyen ve daha sonra ceza alan hackerler sayıca oldukça fazladır. Hackerlerin işledikleri suça göre aldığı cezalar da farklı olabilmektedir. Aslında bakıldığında yaşadığımız internet çağında pek çok hacker mevcuttur. Ancak bazı hackerler bu alanda ün yapmış ve en iyilerden olmuştur. İşte gelmiş geçmiş en iyi hackerler:

1) Kevin Mitnick:

Kevin Mitnick, ABD tarihinin en çok aranan ve dünyanın en ünlü hackeri olarak bilinmektedir. FBI’ın gizli dosyalarına ulaşmıştır. Motorola ve Nokia’nın sistemlerini çökertmiştir. Belediyeden aldığı otobüs kartı ile hiç para ödemeden sınırsız yolculuk yapmanın yolunu bulmuştur.

2) Adrian Lamo:

Adrian Lamo Evsiz Hacker olarak tanınmaktadır ve en büyük işi, New York Times’ın ve Microsoft’un sistemlerine giriş yapmasıdır. Bunların haricinde Bank of America, Yahoo, Cingular ve Citigroup sistemlerine de girmiş olabileceği tahmin edilmektedir.

3) Jonathan James:

Hacker suçlamasıyla yargılanan 18 yaş altı olan en genç bilgisayar kullanıcısıdır. Henüz 16 yaşındayken ABD savunma bakanlığındaki bilgisayarlardan birine arka kapı programı yerleştirmiştir. NASA bilgisayarlarından 1,7 milyon dolar değerinde yazılım çalmıştır.

4) Tsutomu Shimomura:

Tsutomu Shimomura, Kevin Mitnick’i FBI’a yakalatan hackerdir. Bunu yapmasının tek nedeni ise Mitnick ‘in kendi kişisel dosyalarına da ulaşmasıdır. En iyi olanı yakalattığı halde hala Mitncik’in kendisinden daha iyi olduğunu savunmaktadır.

5) Kevin Poulsen:

Radyo istasyonlarının birine sızmayı başarmıştır ve yalandan Porsche kazanma yarışı düzenlemiştir. Daha sonra ABD hava kuvvetleri bilgilerine sızdığı için yakalanmıştır.

6) Albert Gonzalez:

46 milyon tane kredi kartının detaylarını almayı başarmıştır. Verdiği toplam zarar ise 500 milyon doların üzerindedir.

7) Gary McKinnon:

Başta ABD ordusunun ve NASA’nın olmak üzere toplamda 97 adet bilgisayara sızmayı başarmıştır. Bazı önemli yazılımları ve belgeleri sildikten sonra da UFO’lar ile yapılan araştırmayı incelemiştir.

8) Robert Tappan Morris:

Dünyanın ilk solucan yazılımı olarak bilinen Morris solucanının üreticisi olan Robert Tappan Morris, bu programı aslında internetin ne kadar büyük olduğunu test etmek için yazdığını iddia etmiş olsa da yine de programın çok büyük miktarda – yaklaşık 6000 adet- bilgisayara yayılıp ağları çalışmaz hale getirmesi sonucu yakalanmıştır.

9) Linus Torvalds:

Linus Torvalds, bilgisayar ile uğraşmaya Commodore VIC 20 ile başlamıştır. Dünyanın en ünlü hackerlerinden olan Linus Torvalds, 1991 yılında Windows’un rakibi olarak bilinen Linux işletim sistemini icat ederek dünyaca tanınmıştır. Yaptığı en önemli hackleme işi ise, ev bilgisayarı olan Sinclair’in işletim sistemini kolaylaştırmasıdır.

10) Richard Pryce:

ABD ordusunun bilgisayarlarını hacklemiş daha sonra yabancı kaynaklara bilgi sızdırmıştır. Bu olay da ABD ile Kuzey Kore arasında gerginliğe sebep olmuştur.