wikileakshack

Artık neredeyse bütün kişisel bilgilerimizin dijital olarak depolandığı bir çağdayız. Kredi kartı detaylarından fotoğraf ve videolara, her şey kâğıtlar yerine dijital ortamlarda saklanıyor. Eskiden tek bir firmaya, örneğin sadece bir bankaya güvenmeniz yeterli idi, ama bugün kişisel verilerimizi teslim ettiğimiz pek çok hizmet var. Ve çoğunlukla bu hizmetlere güvenmekten başka çaremiz de yok. Biz bu hizmetlere ne kadar güvenirsek güvenelim ya da ne kadar güvenlik önlemi alırsak alalım zaman zaman bir hack saldırısı ile karşı karşıya kalabiliriz ve zor duruma düşebiliriz.

Hack saldırıları büyük ya da küçük olabilir. Zaman zaman öyle büyük hack saldırıları yapılmıştır ki bunlar tüm Dünyada yankı oluşturmuştur. İşte o olaylardan bazıları:
1) Wikileaks, gizli belgeleri sızdırdı:
ABD Savunma Bakanlığı’na yönelik yapılan bu hack saldırısını gerçekleştiren kişi Chelsea Manning’dir. Eski servis elemanı Chelsea Manning, ABD’ye ait askeri verileri ve tüm gizli diplomatik belgeleri Wikileaks sızdırdı. Sonuç olarak pek çok insan için bir ulusal kahraman olarak kabul edilen Manning, “ABD’nin gelmiş geçmiş tarihindeki en büyük veri sızıntısı” olarak adlandırılan suçu işlemiş bulundu ve bu sebeple cezalandırıldı.
2) NSA-GCHQ sızıntıları:
2013 yılında yapılan bu saldırıda ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, hükümet komünikasyon merkezi hedef olarak belirlenmiştir. NSA çalışanı Edward Snowden tarafından yapılan hack, NSA ve GCHQ’nun interneti gözetlediğini gösteren çok gizli verileri ortaya çıkararak tamamlanmış oldu. 50.000 – 200.000 arasında çok gizli olan NSA-GCHQ belgesi sızdı. Bir iddiaya göre 1.7 milyon istihbarat belgesi çalındı, ancak Snowden bu iddiayı çürüttü. Sonuç olarak araştırmalar İngiltere ve ABD’nin istihbarat ajanslarının kural tanımadığını gösterdi. Yaşanan bu gelişmeler, halk arasında çok büyük bir öfke oluşmasına sebep oldu.
3) Mt. Gox Bitcoin Hacki:
Mt. Gox Online Bitcoin Değiş Tokuşu hedef olarak seçilmiştir. Arkasındaki isim hala daha bilinmemektedir. Hackerler, sistemdeki bir zayıflıktan faydalanarak, soğuk depolama içerisindeki çok yüksek miktarda Bitcoini kendilerine aldılar. İddiaya göre Mt. Gox ‘un 850.000 BTC’si çalındı. Mt. Gox ‘un iflası sırasında 480 milyon dolar değerinde Bitcoin çalındı.
4) Devasa kurumsal hack:
Nasdaq, Citigroup, Carrefour SA, 7-Eleven, PNC Financial Services, JC Penney gibi çok büyük şirketler hedef olarak seçilmiştir. Bu hack saldırısının arkasında Vladimir Drinkman, Alexandra Kalinin, Roman Kotov, Mikhail Rytikov ve Dmitriy Smilianets isimleri vardır. Ukraynalı ve Rus hackerler, 4 ABD eyaletindeki ve Panama, Hollanda, Bahama, Almanya, Ukrayna, Letonya’daki sistemleri hacklediler. Hedefteki şirketler, 300 milyon dolar zarara uğramıştır. 160 milyon kredi kartı numarası çalınmıştır.

Bu 4 hack olayı Dünya tarihinde en çok ses getiren olaylardan bazılarıdır. Bahsi geçen hack olaylarından da görüldüğü üzere aslında güvenlik önlemlerinin tam anlamıyla koruma sağlamadığı söylenebilir.