kilicbaligihack

Sanal âlemin en tehlikelileri bilgisayar korsanları yani hackerler çoğu zaman gündem olmaktadırlar. Çoğu zaman gündem olmaları dolayısı ile de özellikle hack ve hackerliğe ilgisi olan bireylerin olayları bir nebze de olsa anlayabilmek adına onlar hakkında yazılan haberlere, çekilen belgesel ve filmlere yönelmektedir.

Özellikle son yıllarda artan hack ve hacker furyası sebebi ile bu konularda çokça film üretilmeye başlandı. Biz de yazımızda en iyi hack filmlerinden bazılarına yer vereceğiz.

1) Kod Adı Kılıçbalığı:

Yönetmenliğini Dominic Sena’nın yaptığı bu hacker filminin konusu Amerikan derin devletidir. ABD’nin, içinde senatörlerinde bulunduğu ve çok gizli derin devlet ağının bir silahlı birimi olan kara hücre adlı kontrgerilla örgütünün lideri olan Gabriel Shear ve arkadaşlarının macerasını anlatmaktadır.

2) Şifreciler:

Yönetmenliğini Phil Alden Robinson ‘un üstlendiği, senaryosunu ise Lawrence Lasker’ın yazdığı film, 90’lı yıllarda yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bilgisayarlara ilgimizi arttıran yapımlardandır. Filmin konusu ise 6 kişinin bir araya gelmesiyle oluşturdukları Şifreciler adındaki bir grubun, 90’lı yıllarda; dünyanın bir çip ile kontrol edilebildiği zamanlarda yaşadıkları bazı olaylara odaklanmaktadır.

3) Matrix:

Wachowski Kardeşler ‘in bilim kurgu klasiği haline gelen eşsiz filmi şüphesiz dünyanın en çok bilinen hacker filmlerinden biridir. Matirx’in konusunda Morpheus adında gizemli bir adam, seçilmiş kişi olduğunu düşündüğü Neo isminde genç bir hackere bildiği dünyanın aslında gerçek olmadığını anlatır ve ona kırmızı ve mavi olmak üzere iki hap sunar. Sahte dünyadan kurtulmak için kırmızı hapı içen Neo artık başka bir dünyanın kahramanıdır.

4) Sanal Korsan:

Sanal Korsan filmi biyografik özellikler taşıyan bir filmdir. En ünlü hackerlerin başında gelen Kevin Mitnick’in yaşamı film yapılmıştır. Telefon ve bilgisayar sektörlerinin temellerinin henüz yeni atılmaya başlandığı yıllarda hackerlik kariyerine adım atan ve bu kariyerin defalarca hapishaneye uzanışını izliyoruz. Filmin dikkat çeken tarafı ise Kevin Mitnick’in hayatını anlatan bu filmin onun son kez yakalanmasına ve hapishaneye tekrar dönmesine neden olan Tsutomu Shimomura’nın yazdığı Takedown kitabından uyarlanmasıdır.

5)Tron:

Yönetmenliğini Steven Lisberger’in yaptığı Tron adlı bu filmin konusunda video oyunları tasarlayıp programlayan Kevin Flynn, patronun kendi işlerini çaldığını ispatlamaya çalışırken, kendi yazdığı programın içinde esir kalır. Burada tüm program ve prosedürler birer kişilik kazanmıştır. Programcı ve kullanıcılar ise tıpkı tanrısal varlıklar gibi görülmektedir. ENCOM adlı bir yazılım şirketinde çalışan Flynn, yazdığı oyunlarla kariyerinin zirvesine geldiği anda tüm çalışmaları elinden alınarak işten atılır. Bunun üzerine delil olarak kullanabileceği bazı dosyaları bulabilmek için evinden her gün ana sisteme girebilmeye çalışır. Bir gün arkadaşlarının yardımı ile şirketin laboratuvarına kaçak girerek sisteme bağlanır ama sistemi kontrol eden yapay zekâ bu durum karşısında onu karakterize edilmiş bilgisayar dünyasına hapseder.