eniyihacker

Hacker diye tanımlanan kişi kaba bir tabirle bir bilgisayar sistemine izinsiz giriş yapan ve o sistemin güvenliğini hiçe sayan yahut o güvenlik sistemini tehlikeye atan kişidir. Peki, bahsi geçen hackerler neden böyle bir işe girişir? Bunun sebepleri çok sayıda olabilir. Ancak belli başlı birkaç neden ise; bir sistemin bütün güvenliğini çökme noktasına getirip sisteme hâkim olmak, bilgi ele geçirmek ya da sistemi yok etmek şeklinde sıralanabilir. Yalnız sebeplerin arasında bir kalıp vardır ki en tehlikeli olan odur. Bu kalıp, eğer hackerin donanımı çok yüksek ise gerçekten çok büyük yıkımlara yol açabilir ve ardı sıra bir sürü siber saldırıya neden olabilir ki o kalıp merak ve tutkudur.

Hackerlerin karakteristik ve psikolojik özelliklerinden bahsedecek olursak eğer, özellikle asıl tehlike yaratan yani bu işler ile çok büyük çaplı ilgilenen bireyler üzerinde durursak, bu kişiler genellikle psikolojik olarak çok yalnızdır ve bir sorundan mustariptir. Mesela, ciddi anlamda çok zengin olmak kavramına takıntılı durumdadır ve zengin olmak ister, bunun için banka müşteri numaralarını çalarlar. Çünkü geçmişinde bazı olaylar yaşamış olabilir. Bu yaşanmış olaylar psikolojisinde çok derin izler bırakmıştır ve başkalarının da acı çekmesine yönelik isteğini milyonlarca dolara kurulmuş olan bazı sistemleri hacking yaparak giderir. Bazı hackerler ise bunu sebepsiz yere yapar. Bu da kişinin karakteristik ve psikolojik bazı bozukluklar içinde olduğuna işarettir. Son bir sebep olarak ise kendini kanıtlama duygusu hissedebilir. Karakter özellikleri genel olarak baskınlık veya tam tersi zayıflık ibareleri gösterirler. Baskın olanlar genellikle bir amaç üzerine hareket eder, zayıf olanlar ise kendini kanıtlama ya da yalnızlıktan ötürü oluşmuş sosyal fobi veya bozukluklarını siber yollar ile terapi etme derdi içerisindedirler.

İyi bir hacker olmak konusuna değinelim. En büyük gereklilik bu işi seviyor olmaktır. Her geçen gün daha iyi sonuçlar elde etmek için işi sahiplenmek ve tutku ile bağlanmak gerekir. Eğer bir firmada çalışılıyorsa, çalıştığı firma ile aynı hedefleri benimsemeli ve kişisel çıkarlarını ikinci plana atabilmelidir. İkinci gereklilik ise kendisini sürekli yenileyen teknoloji ve bilim dünyasına ayak uydurabilmektir. Ayrıca açık fikirli olmak gerekir. Korkusuz olmak da bu kol için oldukça önemlidir. Öyle ki başarılı olan hackerler yanlış yapma korkusunu asla yaşamazlar. Bir diğer gereklilik de kullanıcı odaklı yaklaşımdır. Sektördeki pek çok hacker verilere gömülü bir halde çalışmaktadır. Eğer verileri yorumlarken kullanıcıların gözünden olaya bakılmazsa, çok vakit kaybetmeden kullanıcılar kaybedilebilir. Ve son olarak ise tecrübe gereklidir. Tecrübe, dünyada satın alınamayacak şeyler arasındadır. Elde edilecek bilgi tek başına yeterli olmayacaktır. Bu bilgiyi pratiğe dökebilmek sizi diğerlerinden bir adım öne taşır.