siyahgribeyazsapkahacker

Hacker; bir ya da birden fazla programlama alanında üst düzey bilgi sahibi olan, bilgisi ve yetenekleri ile bilgisayar ve internet sistemlerindeki zayıflıkları kolaylıkla görebilen ve onlara müdahale edebilen kişidir. Hackerların pek çok türü vardır. Bu çok çeşitli türler arasında en çok bilinenleri beyaz şapkalı hackerlar ve siyah şapkalı hackerlardır.

Siyah şapkalı hackerlar, sistem açıklarından yararlanarak yeteneklerini kötüye kullananlardır. Sistemi çalışamayacak hale getirme, tamamen kendi amaçları doğrultusunda kullanma ve sistemden bilgi çalma gibi amaçlar edinen siyah şapkalı hackerlar, bu yollarla çok çeşitli olaylar karşısında tepkilerini gösterirler. Kendi görüşüne göre yanlış olanı kendince eleştiren siyah şapkalı hacker, genellikle yaptıkları için saygı görmeyi umar. Genel kullanım itibariyle hacker olarak isimlendirilirler ancak siyah şapkalılar için cracker çok daha yerinde bir kullanımdır. Kısaca siyah şapkalı hackerlar her türlü programı, siteyi ya da bilgisayarı, güvenlik açıklarından yararlanarak rahatlıkla kırabilen en bilindik hackerlardır ve bu tür hackerlar sistemleri kullanılmaz hale getirir ya da mevcut olan gizli bilgileri çalar. En zararlı hackerlar siyah şapkalı olan hackerlardır. Beyaz şapkalılar ise, hacker adıyla yapılan genellemenin aksine tüm sistem açıklarını kapatmak için çalışan bireylerdir. Yani beyaz şapkalı hackerlar da tıpkı siyah şapkalı hackerlar gibi her türlü programı, siteyi ya da bilgisayarı güvenlik açıklarından yararlanarak kırabiliyorlar. Ancak kırdığı sistemin açıklarını sistem yöneticisine bildirerek, açıkların kapatılması ve zararlı bireylerden korunmasını sağlamaktadırlar. Beyaz şapkalı hackerlar çoğunlukla bir şirket adına çalışmaktadırlar. Şirketin internet ağına bağlı tüm bilgisayarlarını ya da müşterilerine sundukları programları devamlı tarayarak herhangi bir güvenlik açıklarının olup olmadığı kontrol ederler. Görevleri arasında güvenlik açıklarını bulmak ve onları kapatmak, saldırıya uğramış olan sistemi kurtarmak, mevcut zararlı yazılımları temizlemek ve güvenlik düzeyini en üst seviyelere çıkartmak gibi şeyler vardır. Beyaz şapkalı hackerlar, hiçbir şekilde başka sistemlere izin almadan giriş yapmazlar. Genellikle bilgisayarlara ve akıllı cep telefonlarına gelen program güncellemeleri, beyaz şapkalı hackerların çalışmaları sayesinde yapılmaktadır. Her iki grupta hacker ismiyle bilinse de aslında birbirine taban tabana tamamen zıt bir konumdalardır. Bir grup sistemi çökertmeyi hedeflerken, diğeri ise sağlamlaştırmayı hedeflemektedir. Yani beyaz şapkalı hackerlar iyi diye nitelendirilirken, siyah şapkalı hackerlar ise tam aksine kötü olarak nitelendirilmektedirler.

Beyaz şapkalı hackerlar, toplum için ciddi anlamda yararlı işler yaparken, siyah şapkalı hackerlar ise tam aksine topluma büyük zararlar verebilecek işler yapmaktadırlar. Bu yüzden beyaz şapkalı hackerlar resmi olarak yani legal yollardan işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ancak siyah şapkalı hackerlar yasal olmayan yani tamamı ile illegal yollardan işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu sebeple siyah şapkalı hackerlar aslında bir suç işlemiş oluyorlar. Bu neden ile de yakalandıkları takdirde, diğer tüm suçlular gibi kendilerine verilen cezayı çekmek zorunda kalıyorlar.