sosyalmedyaguvenligi

Günlük internet kullanımında vazgeçilmezlerimizin arasına girmiş olan sosyal ağların iletişim kurma ve sosyalleşme kavramlarının ötesine geçerek artık hesaplarımızın birer sanal kimlik ifade ettiğini ve gerçek yaşantımızı çoğunlukla yansıttığını büyük bir rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta birçoğumuzun günlük internet kullanımının temel nedeninin sosyal medya olduğunu düşünürsek, pek çok bilgimizin sanal kimliklerimizde bulunduğunu düşünmek yanlış olmaz. Hal böyleyken erişilebilirlik faktörünün kolaylığı göz önüne alındığı zaman fiziksel kimliklerimize karşı olan tehditlerin büyük bir çoğunluğunun aslında sanal kimliklerimize de yönelmesi oldukça olası bir durumdur.

Kişisel bilgilerimizi dijital dünyaya açtığımız sosyal medya hesaplarımızda, kişisel veri güvenliğinin önemi de ön plana çıkıyor. Sosyal medyada insanlarla etkileşim kurmaya başladığımız andan itibaren, aslında insanların bizi tanımasını ve hakkımızda bilgi sahibi olmalarına da olanak tanımış oluyoruz. Bu andan itibaren kişisel verilerimizin güvenliği daha da fazla bir önem arz ediyor. Hangi sosyal medya platformu olursa olsun güvenlik ve gizliliği riske atan noktalar arasında fazlasıyla benzerlikler bulunmaktadır. Bu sebeple yazımızda bahsedeceğimiz önlemleri tüm sosyal medya hesaplarınız için kullanabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızın güvenliği için dikkat etmeniz gereken ilk nokta parola seçimidir. Tahmin edilmesi kolay olan parolaların kullanılması hackerlere açık kapı bırakmak demektir. Bu sebeple oluşturduğunuz tüm parolalarda mutlaka büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakterler bulundurmalısınız. Ayrıca parola seçerken her sosyal medya hesabı için farklı parola seçmeye özen göstermelisiniz. Kötü niyetli kişiler parolanızı kendi yöntemleri ile tespit ettiklerinde bu parolayı daha fazla bilgiye ulaşabilmek adına diğer hesaplarınızda da deneyebilirler. Bu yüzden hesaplarınızda farklı parolalar seçmeniz çok daha güvenli olacaktır. Özellikle mail hesaplarınızın başkası tarafından ele geçirilmesi, her şeyden evvel kişisel güvenliğiniz açısından tehlikeli olacağından en çok dikkat etmeniz gereken sosyal medya hesaplarından biridir. Bu konuda en çok zarar görebilecekler arasında özellikle resmi, kurumsal ya da markaların hesaplarının başta geldiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple sosyal medya hesaplarınızı korumanın en önemli adımı kesinlikle açtığınız hesabınızda kullandığınız e-posta yani mail hesabınızı korumaktır. Mail hesaplarınıza gelen her e-postada verilen linke tıklamamalısınız. Çünkü bu linklerin bazıları içerisinde kötü niyetli saldırı barındıran linklerdir. Eğer kullandığınız sosyal medya hesabında giriş doğrulaması şansınız varsa mutlaka aktif etmelisiniz. Günümüzde bazı sosyal medya hesapları cep telefonunuz üzerinden bu giriş doğrulamasına olanak vermektedir.

Sosyal medya hesaplarından pek çok kişi ile iletişim kurduğumuz ve önemli bilgiler paylaştığımız düşünüldüğünde, bu hesapların güvenliğini sağlamak da oldukça önemli olmaktadır. Yazımızda bahsettiğimiz yöntemlerle hesabınızın güvenliğini büyük ölçüde sağlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı yönetirken, her zaman dikkatli olmalısınız. Bilmediğiniz uygulamaların hesabınıza erişimini engellemelisiniz ve hesapla ilgili önemli bilgilerin – mail ve şifre gibi – gizli kalmasını sağlamalısınız.