websitehacker

Tüm web sitelerinin hackerler tarafından saldırıya uğrayabileceği, herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu saldırılar sonucunda; hem büyük uğraşlar sonucu elde ettiğiniz itibarınızı kaybedersiniz, hem de zararı önleyebilmek için ciddi anlamda büyük bir miktar zaman kaybedersiniz. Dolayısıyla özellikle iş amaçlı kullananlar başta olmak üzere herkes için, en yüksek seviyede bir web site korunması çok önemlidir.

Bir hacker tarafından verilen hasarı hiçbir zaman yeteri kadar telafi edemezsiniz fakat bir hack saldırısını engelleyebilirsiniz. Basit bir koruma bile hackerleri daha kolay bir site bulmaya teşvik edebilir. Web site sahipleri, web sitelerini korumayı maddi yükümlülüğü çok olan bir iş olarak düşünmektedirler. Aslında bu genel olarak insanlar tarafından benimsenen bir kanıdır. Sanal âlemde güvenliği sağlamak her zaman zor bir iş olarak görülmektedir. Ancak esasında, gerekli korumayı sağlamak sanıldığı kadar da zor değildir. Yapılması gereken birkaç şey yapıldığı takdirde, sizde web siteniz için en yüksek korumayı sağlayabilirsiniz. Yazımızın devamında web sitenizi kolay bir şekilde güvende tutmanın yollarından bahsedeceğiz. Öncelikle yapabileceğiniz en temel ve basit şey, dosyalarınızı şifrelerle korumaktır. Bu bir kod da olsa ya da bir veri tabanı da olsa, arama motorları ile kolaylıkla ulaşılabiliyorsa, çok güçlü bir şifre ile korunmalıdır. Şifrenizin güçlü olması için de, büyük ve küçük harfler, özel karakterler ve sayılarla iyi bir kombinasyon yaratmalısınız. Hackerlere fırsat vermemek için şifrenizin kolay tahmin edilebilir bir şey olmamasına dikkat etmelisiniz. İkinci yapılması gereken şeyse güncel kalmanızdır. Hacker tehditlerine karşı mutlaka güncel olmalısınız. The Hacker News sitesinden güncellemeleri sürekli kontrol edebilir ve bu bilgiler ışığında gerekli korumayı sağlayabilirsiniz. Eğer bir şirket web sitesi sahibiyseniz, mutlaka ağ güvenliğinizi arttırın. Çünkü ofisinizdeki site kullanıcıları sitenize dışarıdakiler için kolay bir erişim imkânı sağlayabilir. Bunu engellemek içinse; oturumları belli bir süre sonra sona erdirin, mutlaka şifreleri sık sık değiştirin ve cihazlara takılan bütün araçlar zararlı yazılımlar için kontrol edin. Bir internet güvenlik duvarının bulunması önemlidir. Çünkü bu güvenlik duvarı kullanıcı ve server arasında yer alır. Bu sayede bağlantıdaki tüm data trafiğini kontrol eder. Bu güvenlik duvarı, sisteminize yapılan saldırı denemelerini bloke eder ve spamler gibi her türlü istenmeyen objeyi filtre eder. En kötü senaryonun gerçekleşmesi olasılığına karşı veri kaybı yaşamamak için önemli bir önlem olarak web sitenizi mutlaka sık sık yedeklemelisiniz.

Görüldüğü üzere aslında web sitenizin güvenliğini sağlamak zor sanılanın aksine oldukça basit bir eylemdir. Yapacağınız birkaç işlemle web sitenize, hackerlere karşı oluşturulabilecek en yüksek korumayı sağlamış olursunuz. Bu basit birkaç önlemle de ileride oluşabilecek maddi ve manevi zararları büyük ölçüde engellemiş olursunuz.