Facebook sosyal medya araçları arasında en yaygın kullanımı olan internet ağıdır günümüzde. Facebook’un herkes tarafından yaygın bir şekilde kullanılıyor olması da bir şeyleri duyurmak ya da reklam vermek için en elverişli yer olmasına sebep oluyor. Facebook reklamları “sponsorlu tanıtım” olarak da geçmektedir ve istenilen bir gönderinin öne çıkmasını sağlayabileceği gibi herhangi bir işi, kurum ya da kuruluşu insanlara tanıtmak, tavsiye etmek amacıyla da kullanılabilir. Peki Facebook reklamları nasıl kullanılır?

Facebook’ta reklam vermek için öncelik bir sayfanızın olması gerekmektedir. Kurum, kuruluş ya da özel işinize ait bir sayfa olabilir. Bu sayfa üzerinden yaptığınız işleri, ürünleri ve etkinlikleri paylaşırken Facebook’un reklam verme özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için sayfanızda paylaştığınız gönderilerde çıkan “Bu gönderiyi öne çıkar” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

“Bu gönderiyi öne çıkar” seçeneğini seçtiğinizde facebook size çeşitli sorularla reklamınızı ulaştırmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemenizi isteyecektir. Lokasyon, cinsiyet, yaş, meslek, eğitim düzeyi vs. gibi bir çok seçeneklerden reklamınızı ulaştırmak istediğiniz hedef kitleyi belirleyerek reklamınızın ulaşmasını planladığınız hedef kitle tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz.

Bunların dışında Facebook yine sizden reklam için ayırmış olduğunuz bütçeyi belirlemenizi isteyecektir. Bütçeyi belirleyip girdikten sonra ise kaç gün için bu bütçenin kullanılmasını istediğinizi soracaktır. Eğer bütçeniz örneğin 50 TL ise ve bu bütçeyle tek bir gün reklam vermek istiyorsanız, girmiş olduğunuz bütün özelliklere göre facebook sizin için bir “tahmini erişim oranı” çıkartacaktır. Bu “tahmini erişim oranı” reklamınızı kaç kişinin göreceğini gösteren facebook tahminidir ve genellikle isabetli bir tahmin olur. Tahmini erişim oranınız bütçe/gün oranında azalacaktır. Yani 50 TL’lik bütçe ile bir günlük tanıtım yapmak istiyorsanız, günlük tahmini görünürlüğünüz çok daha yüksek olacaktır ancak yine 50TL”lik bütçe ile 3 günlük reklam vermek istiyorsanız bu sefer günlük tahmini görünürlük oranınız düşecektir.

Aynı seçenekleri oluşturmuş olduğunuz sayfanın kontrol paneline girdiğinizde, “tanıtım yap”, “sitemi tanıt” gibi seçenekler üzerinden de sağlayabilirsiniz. Bu kez facebook tanıtımınız için sizden yine bir bütçe, internet sitenizin adresi ve reklam için uygun ebatlarda bir tanıtım fotoğrafı isteyecektir.

Böylece vermiş olduğunuz reklam Facebook’ta kendi profil sayfamızı açtığımızda yan tarafta görünen tanıtımlar arasında “sponsorlu reklam” yazısıyla görünecektir. Aynı zamanda öne çıkarılan gönderileriniz de yine “sponsorlu tanıtım” şeklinde ana sayfa haberleri arasında yer alacaktır. Bütün bunlar sizin seçmiş olduğunuz hedef kitle dahilindeki kişilerin ana sayalarında ve profil kenarında görüntülenecek ve böylece istemiş olduğunuz hedef kitleye ulaşmanız sağlanmış olacaktır.

Sitenizin tanıtımı, etkinlik duyurularınız ve öne çıkarılmasını istediğiniz gönderileriniz bu yolla istediğiniz hedef kitle tarafından görünür hale getirilebilir. Reklamını yapmak istediğiniz işiniz, kurum, kuruluş ya da ürünleriniz için herkesin ulaşım sağlamış olduğu bu portalda verilen reklamlar sosyal medyanın son derece kullanışlı bir fonksiyonudur.