Günümüzde insanlar pek çok şeyi artık internet üzerinden gerçekleştirmektirler. Alışveriş, yemek siparişi, fatura ödemesi gibi pek çok şeyi evlerinden çıkmadan internet üzerinden yapabilmektedirler. İnternet üzerinden yapabildiğimiz işlerin arasında artık son zamanlarda reklam vermek de girmiştir. Hatta internet üzerinden yapılan reklamlar daha geniş kitlelere daha hızlı bir şekilde ulaştığından dolayı daha hızlı bir şekilde geri dönüş alınmaktadır. İnternet üzerinden yapılan reklamlar genellikle insanların çok fazla kullanmakta oldukları sosyal medyada gerçekleştirilmektedir. Ve diğer reklam kanallarından daha verimli sonuçlar elde edilmektedir.

Çağımızda insanlar akıllı telefonlarıyla istedikleri anda istedikleri yerden internete bağlanarak sosyal medya hesaplarındaki değişikliklere ulaşabilmektedirler. Bu sosyal medya hesaplarının başında da facebook gelmektedir. Peki, Facebook reklamları nedir sorusunun cevabını tam olarak biliyor muyuz? Facebook reklamları Facebook’un site haber kaynağında ya da mobil haber kaynağında sağ tarafta görünmektedir. Bazen listemizde ekli bulunan arkadaşlarınızın Sayfa beğenme gibi eylemlerle alakalı haberle beraber verilmektedir. Listenizde ekli bulunan arkadaşlarınız Facebook reklamları kısmında sosyal eylemlerinizle ilgili haberleri görebilmektedirler.

Bu haberlerin hedef kitlesini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. İsterseniz sadece listenizde ekli bulunan arkadaşlarınız tarafından görülebilir, isterseniz de tüm facebook kullanıcılarına açık bir hale getirebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlı bir durumdur. Reklamla birlikte bir fotoğrafınız kullanıldığı takdirde bu fotoğraf sizin eklemiş olduğunuz albümlerinizden herhangi bir fotoğraf olmayacaktır. Bu fotoğraf sizin profil fotoğrafı olarak belirlediğiniz fotoğraf olacaktır. Reklam oluştururken kullandığınız bilgiler tamamen gizli bilgilerdir. Ve bu bilgiler kesinlikle 3. şahıslarla paylaşılmamaktadır.

Facebook 1,4 milyardan fazla kullanıcısı olan bir sosyal paylaşım sitesidir. Ve bu kullanıcıların 900 milyondan fazlası facebook hesaplarını her gün ziyaret etmekte. Yani Facebook reklam vermek ve daha fazla kişiye ulaşmak için en doğru adrestir. Facebook da bir reklam hazırladığınız zaman reklamınızı görmesini istediğiniz kitlenin özelliklerine de karar verme imkanını bulabilmektesiniz.

Örneğin reklamın muhatabı olacak kitlenin konumu, yaşı, ilgi duyduğu alanlar gibi özellikleri belirterek reklamınızın kısa yoldan ulaşmasını istediğiniz kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Siz reklamınızın nasıl insanlara ulaşmasını istediğinizi belirttiğiniz takdirde Facebook sizin için reklamınızı doğru kişilerin görmesini sağlar ve sizde gerçek sonuçlara ulaşmış olursunuz.

Akıllı telefonların artık bir parçamız olduğu dönemde yaşıyoruz ve insanlar artık iletişim haricinde diğer pek çok ihtiyaçlarını bunlarla karşılayabilmekteler. 700 milyondan fazla insan günümüzün bu imkanını kullanarak Facebook’ta yayınlanan reklamları aile ve arkadaşlarıyla alakalı haberler arasında görmekteler. Facebook’ta yayınlanan reklamlar kullanıcıların Facebook’ta gördüğü bilgi akışının içinde yer aldığı için reklamınızdan haberdar olarak size geri dönüşte bulunmaları çok daha mümkündür. Ayrıca Facebook’ta reklam vermek sandığınız kadar zor değildir. İnsanlar Facebook’ta gördükleri reklamınızdan etkilenerek mağazanızın yol tarifini alıp sizi ziyaret edebilir, videolarınızı izleyebilirler.