İnternet günümüzde oldukça yaygınlaşmış bir bilgi kaynağı, aynı zamanda bir iletişim aracı ve yaptığını işleri, şirketinizi, kendi markanızı tanıtabileceğiniz bir araç olmuş ve günden güne önemini katlamaktadır. Bu kadar hayatımızın içinde ve yaygın olan internet kullanımının yanında sizin işletmeniz hâlâ en çok arama yapılan arama motoru olan Google’da yer almıyor mu? O hâlde okumaya devam edin, çok gecikmiş sayılmazsınız.

Öncelikle Google gibi bir arama motorunun bize sağladığı Google Adwords nedir? Bunu anlamaya çalışarak başlayalım. Adwords, kısaca Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Reklam veren bir kullanıcının kullandığı anahtar kelimeler ile, herhangi bir kullanıcının arama motorunda aradığı kelimeler ilişkilendirilerek arama sonucundaki sayfada ilişkilendirilen sayfaların en üstünde, en altında ve sonuç sayfasının sağında reklam verdiğiniz sitenin görünmesi sağlanır. Google gelirlerinin yaklaşık %90’ını reklam hizmeti ile sağlamaktadır.

Google Adwords kullanarak, işletmenizle alakalı kelimeler veya kelime öbekleri yani anahtar kelimeler ile arama yapan veya sizin işletmeniz ile aynı temaya sahip olan web sitelerine göz atan kullanıcılara ulaşabilir, işletmeniz ile ilgili reklam verirken anahtar kelimelerinizi doğru seçerek ziyaret edilme sayınızı büyük oranda arttırabilirsiniz. Bu şekilde reklamlarınız daha çok görünür hâle gelecek, Google’da ve Google’ın iş ortağı web sitelerinde görüntülenecektir.

Öncelikle ürününüz, hizmetiniz veya reklam vereceğiniz tema ile ilgili anahtar kelimelerinizi seçerek bir liste oluşturmanız, başarılı bir ilk adım olacaktır. Sizin temanızla en çok ilgilenen kullanıcılara gösterilme olasılığınızı arttırmak için genel kelimeler yerine daha spesifik ve özel kelimeler tercih etmelisiniz. Bu şekilde reklamınızın performansı daha fazla artacak ve ayırdığını bütçeden en iyi şekilde yararlanabileceksiniz.

Bir örnek vermek gerekirse; el yapımı tablolar satan bir işletme iseniz, Adwords kullanırken anahtar kelimelerinizden biri “tablo” olabilir. Aramayı daha özel hale getirmek ve sizin temanıza daha uygun kişilerin sizi görüntülemesini istiyorsanız “el yapımı tablo” kelime öbeğini anahtar kelime olarak kullanmak sizin için daha avantajlı olacaktır. Bu şekilde herhangi bir kişi el yapımı tablolar ile ilgili arama yaptığında ve bu kelime öbeğini kullandığında reklamınız Google’ın arama sonuçlarının yanında görünür ve sizin gibi el yapımı tablo satışı yapan veya bununla alakalı olan başka sitelerde de reklamınızı görebilirsiniz.

Tıklama başına maliyet (TBM) teklifi vererek, yalnızca kullanıcılar reklamınızı tıkladığında tıklama başına ücretlendirilirsiniz. Adwords, reklam vereni ve kullanıcı deneyimlerini korumak için anahtar kelimelerinize 1 ile 10 arasında bir kalite puanı verir. Herhangi bir kullanıcı Google’da arama yaptığında tıklama başına maliyet ve kalite puanları çarpılarak siz ve rakipleriniz arasında bir açık arttırma oluşturulur. Bu açık arttırma sonucunda kullandığınız anahtar kelimeler için sizin bir sıralamanız olur ve bunun sonucunda sizin reklamınız arama motorunda hangi sıralama ile görünecek ise bu belirlenmiş olur.

Google’ın algoritmasına göre yapılan her aramada siz ve rakipleriniz yani aynı anahtar kelimeleri kullanan başka reklam verenler, aynı açık arttırmaya girmiş olur. Bu demek oluyor ki, sıralamanız her aramada kalite puanınıza bağlı olarak değişmektedir. Kalite puanını belirleyen belli faktörler var, bunlara dikkat ederek kalite puanınızı arttırabilirsiniz. Örneğin tıklama oranı veya açılış sayfanızın kalitesi yani kolay gezinebilir olması, anahtar kelimeleriniz ile içerik bakımından ilişkili olması, şeffaflık özelliğini sağlaması bu faktörlerdendir.