Dijital dünyanın gelişmesi ve internetin yaygın olarak kullanılır hale gelmesi ile birlikte internet reklamcılığı da son derece önem kazanmıştır. İnternetten reklam vererek aktif müşteri kitlesine daha hızlı ulaşmak mümkün olmaktadır. Google Adwords internet reklamcılığında başı çeken sektör olmasına rağmen, Google Adwords e alternatif reklam mecraları da bulunmaktadır.

Firmanızın adını duyurmak için ya da internet üzerinden satış yapmak için kullandığınız internet reklamcılığı, hem ekonomik hem de ölçülebilirdir. Kısa sürede milyonlarca insana ulaşmanın mümkün olduğu internet reklamcılığında seçim yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Google Adwords e alternatif reklam mecraları arasında en popüler olanlar sırasıyla;

  1. E-Mail Marketing

Mail yolu ile yapacağınız reklamlarınız da belirlediğiniz hedef kitlesine direk olarak reklamınızı yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken üyeleri sıkmadan, doğru zamanda mail göndermektir.

  1. Social Media Marketing

Sosyal medya reklamları internet üzerinden reklam verme yöntemlerinden bir tanesidir. Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Google+ ve Pinterest gibi sosyal ağlardan firmanızın reklamını yapmak, anında milyonlarca kişiye ulaşmanızı sağlar. Her türlü kullanıcının aktif olarak bulunduğu sosyal medya sitelerinden geri dönüşüm sağlamanız çok daha kolaydır.

  1. Content Marketing

İnternet reklamcılığında içerik oluşturarak ürününüzün reklamını oluşturmanız, en doğru, en akılda kalıcı ve en ilgi çekici dijital reklamcılıktır. Ürünleriniz hakkında özgün içerikler oluşturarak reklamlar hazırlayabilirsiniz.

  1. Seo

Yeni açılmış bir siteyseniz Seo uyumlu bir site oluşturarak, ürünlerinizin arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Arama motorunda ilk sıralarda yer alan firmalar, tüketicilerin güvenini daha rahat kazanmaktadır.

  1. Blog ve Forum Oluşturma

Her türlü bilgiye internet üzerinden rahatlıkla ulaşılması, kişilerin blog ve forumları sıklıkla kullanıp, vakit geçirmesini sağlamaktadır. Blog ve forumlarda ilgili içerikler hakkında reklam yapmak, kullanıcıların dikkatini çekmek açısından oldukça etkili bir yöntemdir.

  1. Affiliate Marketing

Türkçeye promosyon satıcılığı olarak çevirebileceğimiz bu yöntemle ürününüze satış ortağı oluşturabilirsiniz. Popüler bir siteyle ya da çok fazla kişiye hitap eden bir hesapla anlaşıp, ürününüzün reklamını ve satışını yapması durumunda ona komisyon verebilirsiniz. Böylelikle aracı bir kişi ile ya da firma ile ürününüzün reklamını yapmış olursunuz.

  1. Banka Kampanyaları

Anlaşacağınız bir bankayla ürününüzün satışını indirimli ya da taksitli yaparak, reklam oluşturabilirsiniz. Bankaların müşterilerine gönderecekleri mail yoluyla firmanızın reklamını yaparken, ürününüzü belli bir hedef kitleye tanıtmış olursunuz.

  1. Video Reklamcılığı

Milyonlarca kullanıcısı olan youtube, vimeo, dailymotion, metacafe, myspace gibi video sitelerine ürününüzün reklamını video oluşturarak, yükleyebilirsiniz. Ayrıca popüler videoların başlangıçlarında da ürününüzün tanıtımının yapılmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet reklamcılığı ile düşük maliyete daha çok kişiye ulaşmanız söz konusu olur. Google Adwords e alternatif reklam mecraları ile belirlediğiniz hedef kitleye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz alanda internet reklamcılığını kullanarak firmanızı tanıtıp, ürün reklamınızı yaparak, dijital medyanın avantajlarından yararlanabilirsiniz.