Google Analytics kullanımı öncesi ne demek olduğuna ve ne işe yaradığı konusunda bilgi vermek gerekirse, kısaca sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde bulunan içeriklere nasıl eriştiği ve hangi sayfalarda dolaştığını gösteren bir analiz aracıdır. Profesyonel kullanıcıların yanı sıra bir çok webmaster içinse ihtiyaç fazlası kapsamında yer almaktadır. Bu araç 500 sayfaya kadar ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır.

Google Analytics nasıl kullanılır ve ne yapmak gerekir, sitenizde nasıl oluşturulur, bunlara bakalım. Bu aracı kullanmaya başlamak için ilk etapta yapılması gereken 2 yol vardır. Birincisi, öncelikle bir Google Analytics hesabı tanımlamak. İkincisi, hesabı oluşturduktan sonra Google tarafından size bir kod verilir ve bu kodu sitenize yerleştirmeniz gerekir. Bu işlemler ışığında artık bu aracı kullanmaya hazır hale gelmiş olursunuz.

Google Analytics sistemini kullanmaya başlamak için, www.google.com/analytics sayfasına girilir. Açılan sayfada sağ üst tarafta mavi buton olarak görülen Analytics erişimi kısmına tıklanır. Daha sonra gmail girişi yapılmadı ise giriş yapılır. Giriş yapıldığında karşınıza hesap listesi adı altında bir alan ve gelecektir. Bu alanda hesabınız olacaktır ve tıklayarak giriş yaptıktan sonra, web sitesi profilleri adında ikinci bir liste sizi karşılayacak. Bu listeden raporu görüntüle bağlantısına tıklayarak istatiklerinizi görebileceğiniz Analytics ekranı gelir.

Artık bu aşamadan sonra sayfanız ile alakalı tüm istatiklerinizi kişiselleştiren adımları atabilirsiniz. Sağ üstte bulunan tarih kısmından istatistik aralığını belirleyebilirsiniz. Ziyaretçi sayıları, sayfa görüntü sayıları, sitede geçirilen ortalama süre, yeni ziyaretler ve hemen çıkma oranı bilgilerine kolaylıkla ulaşabilir, bu bilgiler doğrultusunda sayfalarınız ve siteniz için gerekli olan adımları atabilirsiniz. Tüm bu istatistik veriler altında harita yerleşimi şeklinde bir alan bulunmaktadır. Buradaki raporları görmek isteyip tıkladığınızda, sayfalarınızı ziyaret eden kullanıcıların coğrafi konumlarını görebilirsiniz.

Sağ alt da bulunan içeriğe genel bakış bağlantısına tıkladığınızda ise, en çok ziyaret edilen 5 sayfanız ile raporunuz hazır olmaktadır. Bir başka dikkat çekici bağlantı ise, sol alt da bulunan trafik kaynaklarına genel bakış bölümünde ziyaretçilerin geldiği kaynaklar ve oranları gösterir. Bu istatistik bilgi arama motorları ve doğrudan yönlendiren siteler tarafından gelir. Hangi kaynaktan ve ne orandan ziyaretçilerin geldiğini kaynakları ile birlikte görebilirsiniz.

Diğer bir detay ise ziyaret kitlenizin en çok hangi kelimeleri arayarak sayfanıza ulaştığını görebilirsiniz. Tüm raporu görüntülemek için ise, her iki kısımda da raporu görüntüle bağlantısına tıklayarak daha detaylı bir veri sahibi olmuş olursunuz. Böylece siteniz ve ideal iş hacmine ulaşmanız yolunda büyük bir destek sunan Google Analytics, ücretsiz sunumu ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bir kurum ve ya kuruluş için verilen destek önem arz eden bir şekilde yapılmaktadır. Bu sayede istatistik verilere dayanarak bir yol tutumu sergilenerek, geleceğe yönelik uygun koşullar ve hedefler sağlanmaktadır.