Google’ın geliştirmiş olduğu tamamen ücretsiz bir geri bildirim platformu olarak özetlenebilecek olan Google analytics, web sitelerinin ziyaretçi profilleri, teknik ve demografik detaylara dayandırarak kapsamlı bir analizinin yapılmasını sağlayan web tabanlı çalışan bir programdır. Bu uygulamayı benzerlerinden ayıran en önemli özelliği son derece detaylı analiz imkanı sunmasıdır. Ziyaretçi profilini, zamansal ve demografik özelliklere dayandırarak analiz edebilmenizi sağladığı gibi, ziyaretçilerin hangi kanalları kullanarak web sitesine giriş yaptığını ayrıntılı olarak görebilmenizi sağlar. Bu nedenle Google analytics, bir web site geliştiricisinin olmazsa olmaz bir başvuru kaynağıdır. Google Analytics nedir? Uygulamanın detaylarını üç madde halinde özetlersek;

Web sitesine İzleme kodu ekleme
Google Analytics, web sitelerinin takibini site sayfalarının kaynak kodlarına eklenen kısa izleme kodları aracılığı ile yapmaktadır. Bunun için öncelikle site sahibinin, bir analytics hesabı oluşturması ve bu kodu Google’dan alması gerekir. Google her site için benzersiz bir takip kodu üretir. Bu kod site sayfalarının kaynak kodlarında sayfa başlarında kopyalanarak yapıştırılır. Kod yalnızca ana sayfaya eklenebildiği gibi tüm sayfalara da eklenebilir. Detaylı analiz isteniyorsa sitenin tüm sayfalarına eklemek doğru olur. Kodun aktif hale gelmesi bazen 24 saati bulabilmektedir. Bununla ilgili problem yaşarsanız, Google bu konuda size yardım sağlayacak olan bir etiket yöneticisine de sahiptir. İzleme kodunun aktif hale gelmesiyle site ile ilgili veriler analytics’e kayıt edilmeye başlanır.

İzleme kodu ile web sitesi takibi, trafik ve site analizi
İzleme kodu sayfalara kopyalandıktan sonra, site sahibi detaylı trafik analizine ulaşabilir. Toplanan veriler Google analytics veri tabanında grafiksel olarak raporlandığından kolaylıkla analiz edilebilir. Günlük olarak hit sayısı, haftalık, aylık raporlar, bağlanan ziyaretçilerin kitlesel olarak tanımları, hangi tarayıcıları kullanarak siteyi ziyaret ettikleri, mobil ya da masaüstü kaynaklardan yapılan bağlantıların analizi yapılabilir. Site içeriğinin hangi kısımlarının ya da hangi sayfalarının lokal olarak ziyaretçilerin ilgisini çektiği ölçümlenebilir. Sayfa yükleniş hızları analiz edilebilir. Herhangi bir yavaşlama tespit edilirse buna dönük olarak yapılması gerekenler tespit edilebilir. Tüm sosyal medya bağlantıları entegre edilerek, sosyal bağlantılar yönetilebilir. Trafik kaynaklarından elde edilen verilerin analiziyle site ziyaretçilerinin arttırılmasına yönelik yapılan seo optimizasyonlarının daha verimli sonuçlara ulaşması sağlanır. Bu nedenle Google analytics iyi bir Seo optimizasyonu aracıdır.

Analytics ürün bağlantıları
Google Analytics uygulamasında, Adsense hesabınınız varsa bağlayabilir, detaylı analizini gerçekleştirdiğiniz kitlenize hitap eden reklamlar ile doğru hedef kitleye erişerek para kazanma oranını arttırabilirsiniz. Adwords programı ile analytics uygulamasını ilişkilendirerek daha kolay reklam kampanyaları hazırlayabilir, kampanya hedeflerine, doğru kitle analizleri ile daha hızlı ulaşabilirsiniz. Search konsol ürünü ile Analytics’i ilişkilendirdiğinizde, seosal olarak ziyaretçi kitlenizin Google aramalarında hangi kanallardan sizi bulduğunu daha ayrıntılı olarak analiz edebilir, böylelikle ziyaretçi sayısını arttırırken kullanmanız gereken stratejileri daha doğru olarak belirleyebilirsiniz.