Google nasıl kullanmalıdır sorusuna verilebilecek en güzel cevap en etkin ve doğru düzgün şekilde kullanmalıdır. Google internet arama sayfasına url’si yazılarak girilir. www.google.com.tr şeklinde yazıldığı taktirde karşınıza çıkacaktır. Daha sonra Google arama motorundan hangi konu hakkında ne araştırılmasını istiyorsanız o konu hakkında bir çok bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin en aktif olayları öğrenmek için arama motoruna ‘son dakika haber gelişmeleri’ şeklinde yazdığınızda karşınıza onlarca, yüzlerce hatta binlerce sayfa çıkacaktır.

Bu sayfalardan hangisine gireceğinizi kendiniz belirlemek zorundasınız. Elbette Google arama motoruna ne aramak istediğinizin yanına hangi sitenin haberini de aramak istediğinizde yarar vardır. Hem daha kolay bulma açısından hem de zaman açısından oldukça önemlidir. Dünyanın hemen hemen her yerinde Google büyük bir şirket, arama motoru olma özelliği taşımaktadır. Onunla rekabet halinde olan birçok arama motoru da mevcuttur. Bunlardan bazıları opera, Yandex vs.. Google’ın sahibi dünyanın en zengin şirketi sahiplerinin de önde gelenlerindendir. Aynı zamanda Facebook sosyal medya ağı da bu konuya örnek olabilir.

Google son derece kolay ve rahat kullanılır. İçerdiği milyonlarca bilgi sayesinde asla kimseyi yarı yolda bırakmaz. Ne arıyorsanız anında karşınıza çıkar. A yazıp bıraktığınızda anında altında A harfi ile başlayan milyonlarca ne aramak istediğinize dair sonuçlar çıkmaktadır. Yanına bir harf koyalım mesela N olsun. Google anında AN diye başlayarak güncel son haberlerin olmuş olduğu bir sayfa çıkartır karşımıza. Bu tip arama motorlarının sayısı günden güne artmaktadır. Elbette zarar dolu virüs kaynayan birçok site de mevcuttur.

Google bunlara Türk Telekomünikasyon işbirliği ile engeller koyarak insanları sakıncalı sitelerden uzaklaştırmış olacaktır. Biz insanlara düşen en önemli şey öyle abuk sabuk sitelere girmekten uzak durmalıyız. Eğer durmazsak ciddi zararlar tazminatlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bundan asla şüphe yoktur. Google genelde her insanın bilgisayarında ana arama ekranı olmuştur. Ana arama ekranı dediğimiz şey hiç www.google.com.tr ile uğraşmadan direk masaüstünden internet simgesine tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan erken Google ekranıdır. Dünyanın neresindeki haberi istiyorsanız çok daha rahat bir biçimde kolaylıkla ulaşabileceğinizden insanlar bunu ana arama ekranı yapmaktan kaçınmazlar.

Google’a kendilerinin benzetmeye çalışarak yapılan sitelerin birçoğu hüsranla sonuçlanmıştır. Dünya üzerinde bu gibi büyük arama motorlarının içine virüs dediğimiz o kötü programları sokma niyetinde olan insanlar var. Google kendini koruyarak bunlara asla izin vermez. Günden güne kendini sürekli güncelleyen bu Google arama motoru dünya üzerine popülerlik anlamında da tektir. Kime sorarsanız sorun çok nadir kişi Google’yi kullanmıyorum der. Çünkü Google arama motoru insanların tabiri caiz ise bir organları olmuştur. O olmadan günlük yapılacak aktiviteler eksik olur diye düşünülmektedir. Google her zaman kendini geliştirir ve asla ikamesi olamaz.