İnsanlığın bilgisayarla tanışması aslında çok eski bir tarihe dayanmamaktadır. 20. yüzyıl belki de bir nebze 19. yüzyılda bilimde yaşanılan bir takım gelişmeler ve mekanik biliminin ilerlemesi ile 20. yüzyılın ortalarına doğru ilk basit bilgisayarlar ortaya çıktı. Daha önce insanlığın kitaplarda ve kendi belleklerinde saklamakta olduğu bilgi haznesi bilgisayarların ortaya çıkması ile birlikte veri tabanlarına aktarılmaya başlandı. İlk başlarda yalnızca çok büyük faaliyetler (Uzaya insanların gönderilmesinde örneğin şu an kullandığımız bilgisayarlara oranla çok basit çaplı bilgisayarlar kullanılmış ve ya çok basit matematik işlemleri yapması için ki bu tamamen insanın kendini kendine kanıtlaması amacı ile atılmış adımlardır bilgisayarlar kullanılmıştır.) için kullanılan bilgisayarlar yavaş yavaş kendi bilgi denizlerini oluşturmaya başlamışlar. Günümüze gelene kadar devasa boyutlarda bilgi depolaması sağlamışlardır.

Bu gelişme aşamasında (insanlığın gelişme aşaması demek daha doğru olur.) insanlığın yapmış olduğu en büyük sıçrama şu an kullanmakta olduğumuz klasik internetin öncüllerinden evirilerek pratikte kullanılan üstün haline gelmesiyle olmuştur. Böylece hard disklere hapsolmuş halde duran bilgiler denizi tüm dünyaya açılmış ve bilgisayarı ile internete erişimi olan bütün insanların önündeki klavyeden kendine bir pencere , bir kapı açmış insanların ufkunu gözlerinin önünden uzaya kadar çıkarmayı başarmıştır.

Böylece önündeki fiziksel engeller kalkan insanoğlu kendini kendi sınırlarını aşmaya zorlamış ve bunun sonucunda yine bir takım engellerle karşılaşmıştır. Bu sefer sorun bu kadar çok bilgiye nasıl ulaşılacağıdır. Evet, bilgilere ulaşabilmek için kapı açıktır, ama bir dizin halinde dizilip sunulmamış bir alanda istediğinizi aramak bir havuz dolusu siyah düğmenin içinde tek bir beyaz düğmeyi aramaktan farksız olacaktır. Bu raddede devreye arama motorları girmektedir. Günümüzde bu arama motorlarının en gelişmiş ve bilineni ise Google arama motorudur.

Google 1998 yılında internet veri tabanında bulunan bilgileri organize ve kategorize ederek insanlığa sunmayı kendine amaç edinen bir şirket olarak kurulmuştur. Şirket 2004 yılında ilk defa halka arz edilmiştir. Şirket halen faal olup dünyadaki çoğu kişinin kullanmakta olduğu arama motoru ve sağlayıcıdır.

Google sadece arama motoru olarak kullanıldığı günleri çoktan arkada bırakmış ve kendine artık yeni çalışma alanları ve yeni misyonlar belirlemiştir. Arama motoru faaliyetlerinin yanı sıra; Mail alanında Gmail ile çalışmakta mobil sağlayıcı olarak Android ile çalışmakta, blog spot, Youtube gibi birçok sosyal paylaşım ağını da kendi bünyesinde barındırmaktadır. Tüm bu sosyal ağlara erişimi Google+ hesaplar ile sağlamakta ve bu hesapların daha birçok sağlayıcı tarafından kullanıma sunulması ile geniş tabanlı bir kullanıcı ağı sağlamaktadır.

Bu özelliği sayesinde aynı zamanda bu hesapların kullanılabildiği ağların senkron ilerlemesini sağlamakta böylece insanları aktif olarak bulundukları tüm ağlarda senkron bir akış oluşturmaya çalışma külfetinden kurtarmaktadır. Tüm bunların dışında Google Inc. bir çok yardım çalışmasında bulunmuş ve insanların gözünde büyük bir yer edinmiştir.