İnternet sitelerindeki muhtelif konularda yazılan bilgilendirme yazılarında genellikle kalıplaşmış, siteleri ziyaret eden ziyaretçilerin hepsinin her türlü konuya hâkim olduğunu, orada anlatılanları hemen anladığını varsayan bir anlatım dili kullanılmakta. Ama maalesef ben takipçilerin her konuya hâkim olmadığını ve buradaki anlatım dilinden yazılanları anlamakta güçlük çektiğini düşünüyorum. Bu nedenle Google Webmaster Tools tanıtımını herkesin anlayabileceği bir yazım ve anlatım tekniği ile anlatmaya çalışacağım.

Google Webmaster Tools nedir? Google Webmaster Tools, diğer adı ile Google Web Yöneticisi Araçları, Google’ın site sahiplerinin tamamına sunduğu ücretsiz bir servistir. Google’ın sunduğu bu hizmet sayesinde sahip olduğunuz siteye Google arama motorunu kullanarak bakma imkanı bulacaksınız. Google Web Yöneticisi Araçları sitenizi oluştururken karşılaştığınız hataları tespit edip düzeltmenize imkan tanır. Sahip olduğunuz siteye ulaşmanızı sağlayan anahtar kelimelerin neler olduğunu, sitenizde hangi içeriklerin yer aldığını, yükleme esnasında oluşan hataları ve yüklenemeyen sayfa içeriklerini Google Webmaster Tools yani Google Web Yöneticisi Araçları ile takip edebilirsiniz.

Bu hizmetten yararlanabilmek için her şeyden önce Google hesabımızın olması gerekir. Google tarafından bize gönderilen kod numarasını sitemize uyumlandırdıktan ve değerleri kontrol ettikten sonra Google Webmaster Tools, yani Google Web Yöneticisi Araçlarını kullanabilir ve bu aracın sunduğu hizmetlerden faydalanabiliriz.Google Web Yöneticisi Araçları sayesinde Sitenizi ziyaret edenlerin sayısını sitenizden ne kadar yararlanıldığı yani ne kadar veri çıkışı ve ne kadar veri girişi olduğunu bu verilerin transferi esnasında harcanan zaman bilgilerini takip edebileceksiniz.Google Webmaster Tools (Google Web Yöneticisi Araçları)’un sunduğu bu hizmet sayesinde sitenizi sanal anlamda yönetirken tüm gerçek yöneticilerin isteyip te sahip olamadığı; herkese her şeye tam hakimiyet ve bu sayede gerçek yöneticilerin emrindeki kişi veya sistemleri yönetirken hissettiği ego ve tatmin duygusunu hücrelerinize kadar hissedeceksiniz.

Yönetim araçlarının sunduğu bu hizmetler sayesinde sitenizin eksik yönlerini fazlalıklarını rahatlıkla analiz ederek aradaki dengeyi sağlayacak bu sayede sitenizi ziyaretçilerin sıkça ziyaret edip faydalı bilgiler elde ettiği popüler bir web sitesi olmasının önünü açabileceksiniz. Tabi ki bu size popülarite ve prestijin yanında sitenize yapılan her ziyaretten maddi bir kazanç imkanı da sunacaktır.Bu araçlar sayesinde siteyi toplam ziyaret eden sayısı, yararlanan kişi sayısı, online ziyaretçi sayısı bilgi akışı konularını içeren arama trafiğine ait istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Google Webmaster Tools (Google Web Yöneticisi Araçları) sitenizin Google tarafından tanınmasını (indexlenmesini) sağlamak için site haritanızı yani sitenize nasıl girileceğine dair linkleri GoogleBot (Google arama Motoru Örümceği)’ların kullanımı için gönderir. Bu sayede yeni kurduğunuz sitenizin Google’ da çabucak tanınmasını sağlar. Bu bir nevi çıkardığınız bir müzik albümünün müzik kanallarında çalınmaya söylenmeye başlanması gibidir.Sanal ortamda yaptığınız bir çalışmanın veya sistemin faaliyeti için var olan bir aktif sisteme kendinizi bağlamanız gerekebilir. Google Webmaster Tools (Google Web Yöneticisi Araçları) dediğimiz yönetim aracı da tam olarak bağlanacağımız, sistemimizin yani sitemizin faaliyetini sağlayacak olan aktif sistemi ifade etmektedir.