SEO bilindiği üzere arama motorlarında üst sıralarda görünebilmek için yapılan birtakım optimizasyon çalışmasıdır. SEO hem site içi hem de site dışı diye 2 çeşide ayrılmaktadır. Yapılan iyileştirme işlemlerinin bütün amacı, arama motorlarında üst sıralarda yükselmeyi sağlamaktır. Siteler SEO sayesinde arama motorlarında en üst sıralarda bulunma savaşı vermektedirler. Bu sayede bir site çok daha fazla kullanıcı sayısına sahip olabilir ve yaptığı hizmetleri çok daha geniş kitlelere tanıtabilme imkânı bulur. SEO yani uzun ismiyle Search Engine Optimization, Türkçe anlamıyla Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Arama motorlarında üst sıralarda yükselebilmek firmalar ve siteleri için aynı zamanda prestij de sağlamaktadır. Dünyanın en yaygın kullanılan ve büyük arama motoru Google da bu iş için oldukça ön plandadır.

Arama Motoru Optimizasyon işlemi sonrası firmalar ister kurumsal ister daha küçük çapta olsun, sektördeki yerlerini daha sağlama almaktadırlar. Bunun nedeni SEO tarafından sitelerin arama motorlarında üst sırada yer almasıdır. Siteler hakkında ayrıntılı bilgi, hizmet kalitesi, kimlere hitap ettiği, iletişim bilgileri ve çevrimiçi satış panelleri SEO sayesinde milyonlarca kullanıcı tarafından görülebilmektedir. Bazı durumlarda firmaya ait olan siteler doğal yollarla istedikleri oranda kullanıcıya ulaşamayabilirler. SEO bu anlamda sitelere doğal yolla gerçekleşmiş gibi görünen bir popüler olma fırsatı sunmaktadır. Bu popülerlik sayesinde Google sıralamasında üst sıralarda yer alınmaktadır. Bu da birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. İnternet reklamcılığında en güçlü ve en prestijli pazarlama stratejisi olan SEO artık büyük şirketlerin bile kullandığı bir yöntem haline gelmiştir. Günümüzde internet teknolojisinin akıl almayacak boyutlarda gelişmesi SEO sistemini iyice ön plana çıkarmaktadır. İşinde uzman SEO uzmanları bu konuda harikalar yaratmaktadırlar. SEO çalışmalarındaki anahtar sözcük doğallıktır. Google doğal olmayan yükselme durumlarını dikkate almaz ve bunlar yeniden alt sıralara düşerler. Doğal popülaritenin asıl mantığı, CEO çalışmaları ve yapılan paylaşımların, sitenin bilgisi dışında olmasıdır. Kullanıcıların bu siteyi faydalı görüp, siteye girmeleri artmakta ve bu da popülariteyi beraberinde getirmektedir.

Doğallık algısı SEO çalışmaları için önemlidir. Burada kullanıcının o siteyi gerçekten yararlı bulması, sitelerin hizmet verdiği noktaların kullanıcının işine yaraması ön plandadır. Sitede yer alan bütün bloglar, forumlar, yorumlar vb. paylaşımlar kullanıcının eliyle yapılıyormuş gibi gösterilmelidir. Doğallık algısı SEO çalışmasında çeşitlilikle ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden çalışmalar tek elden yürütülürse, daha doğal bir algı yaratmaktadır. Site için yapılan bütün çalışmalar zaman, uygulama şekli, yapı ve sayı gibi kriterlerle çeşitlilik kazanmaktadır. SEO kullanımı, internetin ekonomik alanda yaygınlaşmasıyla iyice ön plana çıkmış ve tercih edilir olmuştur. Bunun için çok özel matematiksel yöntemler kullanılmaktadır. Son yıllarda en çok rağbet gören yöntemlerden biridir ve doğru uygulandığında çok başarılı sonuçlar meydana gelmekte ve firmaların kar markajları yükselişe geçmektedir.