Günümüzün en büyük ihtiyaçlarından biri olan alışverişi, artık internet üzerinden yapmak oldukça güvenli ve son derece ekonomiktir. Özellikle Türkiye pazarına kıyasla yurtdışından yapılan alışverişlerde istediğiniz ürüne daha ucuza sahip olmanız mümkündür. Türkiye’ye gönderim yapan birçok internet sitesi bulunmakla birlikte Amazon.com ilk kurulmuş olan en büyük alışveriş sitesidir. Ülkemizde en çok tercih edilen yurtdışı online alışveriş sitelerinin başında yer almaktadır. Amazon sitesi Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur ve 1994’ten itibaren hizmet vermektedir. Milyonlarca ürünün satıldığı sitede, dünyanın her yerinden milyonlarca kişi alışveriş yapmaktadır.

Amazon.com sitesinin kullanımı oldukça kolay tasarlanmıştır. Bütün ürünler kategorize edilmiştir. Kitaptan elektroniğe, ev eşyalarından bahçe aksesuarlarına, makyaj malzemelerinden spor malzemelerine kadar her ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayarlar kısmından dil seçimi yapabilirsiniz. Ancak sitenin henüz Türkçe kullanımı mevcut değildir. Ancak fiyatların Türk Lirası olarak karşılığını görebilirsiniz. Amazon.com müşterilerini memnun etmeyi ön planda tutar. Bu yüzden üründen memnun olmamanız durumunda yapacağınız şikâyetler dikkate alınır ve haklı olmanız durumunda paranız iade edilir. Amazon, online alışveriş siteleri arasında müşteri memnuniyetini en çok önemseyen uluslararası firmalar arasında ilk sırada yer almaktadır. Amazon.com ile bilmeniz gereken en önemli nokta, site T.C kimlik numaranızı istemektedir. Bunun sebebi yılda en fazla 5 kez geçerli olmak üzere gümrüğe takılmadan alışveriş yapmanızın sağlanmasıdır. Aynı üründen en fazla 2 tane aldığınızda ve 100 doların altında olması durumunda kargonuz gümrüğe takılmaz. Amazon sitesinden alışveriş yapabilmek için öncelikle kayıt olmak gerekmektedir. Kayıt olmak için kişisel bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. En önemli kısım adres bilgilerinizdir. Alışveriş yaptığınızda ürününüz üyelik formunda doldurduğunuz adrese postalanacaktır. Bu yüzden adres bilgilerinizin eksiksiz olmasına dikkat ediniz. Amazon sitesinden alışveriş yaparken, istediğiniz ürünü arama motoruna yazabilirsiniz. İstediğiniz ürünün fiyatı ve görseli ekranınıza gelecektir. Dilediğiniz ürünleri öncesinde hesabınıza ekleyip, sonrasında alışverişinizi tanımlayabilirsiniz. Alışverişinizi tanımlarken, bilginizde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin ürünü bir başka adrese gönderebilir ya da alıcı kısmını değiştirebilirsiniz.

Amazon’dan alışveriş yaparken, aldığınız ürünün size nasıl gönderilmesini istediğinizi de belirtebiliyorsunuz. Hızlı ya da normal gönderim seçeneklerini kullanarak, ürününüzü sipariş edebilirsiniz. Normal gönderim 9 ile 16 gün arasında olmakla birlikte fiyat olarak son derece ekonomiktir. Hızlı gönderim 2 ile 4 iş günü içinde size ulaşmaktadır. Ürüne ne kadar sürede sahip olmak istediğiniz tamamen size kalmıştır. Gönderiminizin nasıl olmasını istediğinizi tanımladıktan sonra kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Amazon sitesi tüm Visa ve Mastercard’ları desteklemektedir. Kredi kartı bilgilerinizi ekledikten sonra ürünü Türk Lirası olarak ya da dolar üzerinden satın alabilirsiniz. Alışverişinizi tamamladıktan sonra size onay mesajı gelmektedir. Ürününüzün kargo bilgileri size geldiği için ürününüzü rahatlıkla takip edebilirsiniz. Amazon sitesinden alışveriş yapmak oldukça kolaydır ve son derece ekonomiktir. Yurtdışından alışveriş yapmanın avantajlarını Amazon ile keşfedin, vazgeçemeyeceksiniz.