Dünyanın en büyük açık arttırma sitesi olan EBay, her türlü ürünü rahatlıkla bulabileceğiniz online alışveriş sitesidir. Altyapısı sağlam olan siteden hem alışveriş yapabilir, hem de ürününüzü koyup, satış yapabilirsiniz. Ucuz alışveriş yapmak isteyenlerin ve özellikle koleksiyoncuların vazgeçilmezleri arasında olan alışveriş sitesi, web tabanlı bir şirkettir. 1995 yılında itibaren faaliyet göstermektedir. Alışverişinizi açık arttırma usulü ile satabileceğiniz gibi bazı ürünleri de direk satın al seçeneğini kullanarak alabilirsiniz. Uluslararası bir şirket olan EBay, farklı toplumlardan milyonlarca kişinin alışveriş yaptığı bir sitedir.

EBay’dan alışveriş yapabilmek için öncelikle üye olmanız gerekiyor. EBay sitesine üyelik için ebay.com sitesine giriş yapıyorsunuz. Üye olma sayfasına ulaşıyorsunuz. Sitenin yazıları ve içeriği son derece basit olmakla birlikte, herkesin rahatlıkla kullanabileceği şekilde hazırlanmıştır. Sitenin henüz Türkçe menü özelliği bulunmuyor. Üyelik formunda İngilizce olarak sorulan tüm soruları cevaplayarak, üye olmanız gerekiyor. Adınızı, soyadınızı, genel adres bilgilerinizi, şehriniz ve ülkenizi belirtip, posta kodunuzu girmeniz gerekiyor. Adres bilgilerini doldururken, eksiksiz ve hatasız doldurmanız gerekiyor. Alışveriş yaptığınız zaman ürününüz bu bilgiler doğrultusunda size ulaşıyor. Cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz, kullanıcı adınız, şifreniz ve doğum tarihinizi yazarak, gizli sorunuzu belirliyorsunuz. Son olarak da ‘submit’ düğmesine basarak, üyelik başvurunuzu tamamlıyorsunuz. Ebay üyeliğiniz e-posta adresinize gelen bağlantıyı aktifleştirmenizin ardından etkinleşiyor. EBay alışveriş sitesinden alışveriş yaparken, kredi kartı kullanabileceğiniz gibi uluslararası Paypal hesabınızı da kullanabilirsiniz. Eğer bir Paypal hesabınız yoksa siteden alışveriş yapmadan önce kendinize bir hesap oluşturabilirsiniz. EBay üyeliğinizi etkinleştirdikten sonra alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Sitede almak istediğiniz ürünü bulabilmeniz için her şey kategorize edilmiştir. İlk olarak almak istediğiniz ürünü seçmekle alışverişinize başlayabilirsiniz. Kategorilerden aradığınız ürünü bulamamanız durumunda arama butonunu kullanarak, satın almak istediğiniz ürünü bulabilirsiniz.

EBay alışveriş sitesinde ürünler iki türlü satılır. Birincisi doğrudan satış, ikincisi ise, açık arttırmaya katılarak satın almadır. Açık arttırmada ürünü daha ucuza alma şansınız olmayabilir. Ürünün son sahibi olmak için sürekli fiyat belirlemeniz gerekir. Ürünü direk olarak almak isterseniz ‘buy it now’ butonuna tıklayınız. Ürünün satın alma işlemleri için onaylama sayfası açılacaktır. Ürününüzü inceleyip ‘continue’ düğmesini tıkladığınız zaman sizin Paypal bilgilerinizi kullanarak yahut kredi kartı bilgilerinizi girerek ürünü kolaylıkla satın alabilirsiniz. EBay sitesinde alışveriş yaparken, ürünleri satın almadan önce hesabınıza ekleyip, ürün karşılaştırması da yapabilirsiniz. Ürün seçerken kargo seçeneklerini inceleyerek alışverişinizi tamamlayın. Bazı ürünlerde kargo fiyatı belirtiliyor. Kargo bedelini ürünü satın alırken, ödeme imkânınız da olabiliyor. Ürünler yurtdışından geldiği için kargo süresi uzun olabilir. Kimi zaman 3-4 haftayı bulabiliyor. Sipariş ettiğiniz ürün PTT kargo ile elinize ulaşıyor. EBay alışveriş sitesinden alacağınız ürünlerin gümrükte takılması gibi sorunlar söz konusu olabilir. Özellikle elektronik ürünlerde 150 Euro’dan fazla olan ürünleri yurtdışından getirmek son derece risklidir. Getirdiğinizde gümrükte takılması durumunda vergi ödemek zorunda kalırsınız.