Antivirüs programları işletim sistemlerini zararlı içeriklerden ve virüslerden koruyan yazılımlardır. Bilgisayarınıza kurduğunuz antivirüs programları ile belirlediğiniz aralıklarla ve izin verdiğiniz sürece virüsler tespit edilir ve temizlenir. Bilgisayarınızdaki bilgileriniz bu sayede korunur ve zararlı içeriklerden kurtarılır. Kullanacağınız antivirüs programının sürekli güncel olması, güvenli ve kaliteli bir program olması gerekir. Sağlam bir alt yapısı ve gelişmiş özelliklere sahip olmayan antivirüs programları bir süre sonra işlevini yapamaz, virüsleri tespit edemez. Her geçen gün binlerce yeni virüs ortaya çıkmaktadır. Bu virüsler sebebiyle sistem güvenliğiniz tehlike altında kalmaktadır. En iyi antivirüs programları ile sisteminizi güvence altına alabilirsiniz.

Piyasada yüzlerce antivirüs programı bulunmaktadır. Seçim yaparken, antivirüs programlarında aramanız gereken özellikleri bilmeniz gerekir. En iyi antivirüs programları arasında seçim yaparken, sistem kaynaklarını en optimal şekilde kullananları tercih etmek gerekir. Sırasıyla en iyi antivirüs programları;

  1. BitDefender AntiVirus

>2001 yılından itibaren her geçen gün kendini geliştiren BitDefender AntiVirus programı, bilgisayarınızı yavaşlatmaz. Gerçek zamanlı koruma sağlayan bu antivirüs programı ile kötü niyetli olan yazılımlardan korunursunuz. E-postalar ile gelen ya da yüklediğiniz program ile gelen virüsleri ve gereksiz spamları otomatik olarak algılar ve siler. Oldukça güçlü ve etkili bir program olmasına rağmen düşük sistem kaynağı tüketimi sayesinde bilgisayarınızda kasma ve donma oluşturmaz. Performansınızın yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olur.

  1. AVG Anti-Virus Free

Son derece popüler ve ücretsiz bir uygulama olan AVG Anti-Virus Free programı ile yeni çıkan virüslere karşı işlemcinizi rahatça koruma şansınız olur. Sürekli güncellenen yazılımla yeni çıkan virüslere karşı etkin koruma sağlarsınız. Programda otomatik güncelleme mevcuttur ve tamamen ücretsizdir. Programı bilgisayarınıza yükledikten sonra gerçek zamanlı olarak çalışmaktadır. Açılan dosyaları ve çalışan programları anında analiz etmekte, virüsleri tespit edip temizlemektedir.

  1. 360 Total Security

Ücretsiz ve popüler Antivirüs programları arasında bulunan 360 Total Security, bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olan gereksiz dosyaları temizleyerek bilgisayarınızın hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca güvenlik kontrolü gibi ek özelliklere de sahip olan program, virüs tarama işlemlerini yaparken, bulut tabanlı olarak çalışmaktadır. Sık sık güncellemelerin yapıldığı programı bilgisayarınıza kurmanız ile birlikte tek tıklamayla, bilgisayarınızın genel sağlık durumunu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

  1. Panda Free Antivirus

Ücretsiz bir uygulama olan Panda Free Antivirus ile virüslerden etkili bir şekilde korunursunuz. Antispyware koruması sağlayan bu programla tarama işlemi sırasında bilgisayarınız yavaşlamaz. Bilgisayarınız virüslerden temizlenirken, performans kaybı yaşamazsınız.

  1. Dr.Web Security Space>

Virüsler, zararlı yazılımlar ve trojan konusunda güçlü bir savunma sunan Dr.Web Security Space ödüllü bir antivirüs programıdır. Gelişmiş tehdit algılama ve koruma özelliği sayesinde bilgisayarınızı profesyonel olarak virüslerden korur. Tehdit oluşturabilecek bağlantıları otomatik olarak engeller. İnternet bağlantılarınızı aktif olarak takip eder ve zararlı içeriklerden korur.

En iyi antivirüs programlarının ortak noktası programı tehdit eden unsurları tespit edip, engellemesidir. Ayrıca en iyi bir antivirüs programları ile bilgisayarınız ve işlemciniz yavaşlamaz.