web-tasarimi-yapmak

İnternet ağı geliştikçe, internete ulaşan ve internet üzerinden işlemler yapmak isteyen insanların sayısı da artmaktadır. Gün geçtikçe insanların web sitesi kurma ve sitelerinin amaçlarına uygun tasarım ihtiyaçları da artış gösterirken, herkes bir şekilde tasarım yapmanın veya sorunsuz çalışacak bir sistem oluşturmanın peşindedir. Bazen hazır temalarla kendi tasarımlarına parçalara katan, bazen üzerinde editlemeler yaptığı ve düzenlediği temaları kullanan insanları görürken; bazen de internetten bulduğu bilgilerle birlikte çalışmalarını sürdüren ve ciddi manada başarılı olan insanlara ulaşmak mümkündür.

Herkes web tasarım işinde nasıl başarılı olacağını düşünürken, aslında gelişen teknoloji bilgilerle birlikte, Kendi Web Tasarımınızı Yapmak oldukça basit bir konu olabiliyor. Web tasarımı yapmanız için, büyük bir hayal gücüne ve mükemmel bir zekaya ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü yoktan bir şeyi var etmek, yani aklınızda tasarladığınızı istekleriniz doğrultusunda ve amacınız hizmet edecek şekilde projeye dökmek büyük bir iştir.

Bunun için ilk olarak sitenizin amacını belirlemeniz gerekir. Siteniz e-ticaret, kişisel blog, yardım sayfası veya herhangi bir amaçla kurulmuş olabilir. Hangi amaçla ve hangi hizmetle kullanacaksanız, tamamen o yöne uygun tasarımlar meydana çıkartmanız gerekir. İlk olarak yapmanız gereken, bu amaçlar doğrultusunda kağıda dökeceğiniz fikirlere sahip olmanızdır. Sitenin neresinde neyi kullanacağınızı, rengini nasıl seçeceğinizi ve hangi renklerin birbiriyle uyumlu olacağını belirledikten sonra, taslak şeklinde kağıda dökerek, gözünüzde bir tasarım canlanmasını sağlayabilirsiniz. Tüm eksikleri ve aklınıza gelen her şeyi kağıda döktükten sonra, Logo’nun yeri, yazıların bölümleri, reklam alanları, geçiş efektleri ve dahasını sağladıktan sonra, elinizde somut bir işlemler bütünü olacaktır. Bu somut işlemler bütünü üzerinden ilerlemek daha da kolaylaşır.

Bu tasarımı hallettikten sonra, size bir adet web tasarım programı gerekecektir. Gerek kullanım anlamında, gerek anlaşılırlık anlamında ön plana çıkacak bir program seçimi, araştırmalarınızın ardından kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda Word kullananlar için Microsoft Frontpage’i tavsiye edebilirken, en fazla kullanılan programlar arasında olan Adobe Photoshop programını da tercih edebilirsiniz. İsteklerinize cevap verecek olan bu iki programı kullanmaya başlayınca, işleriniz rayına oturacaktır. Programlarla birlikte, taslak olarak kağıda döktüğünüz tasarımınızı, gerçek anlamda sisteme geçirebilirsiniz. Ardından size sunulacak olan fırsatla birlikte, siteniz için hazır şekilde kayıt ederek, sitenizi kuracağınız makineye dosyaları yüklemeniz yeterli olacaktır.

Tasarım anlamında ilk adımları attıktan sonra, siteniz üzerinde de göreceğiniz bu tasarımlarla birlikte son düzenlemeleri yaparak da, tasarımınıza son noktayı koyabilirsiniz. Gerçek anlamda hayal gücüne büyük önem gösterilen bu tasarımlarda temel alacağınız nokta, hangi kitleye hitap edeceğiniz olmalıdır. Programları kullanım esaslarını çözdükten sonra, sayısız tasarım yapabilir ve kaliteli tasarımları ortaya çıkartarak, aralarından seçip, kullanabilirsiniz. Ancak kendi tasarımını yapmak isteyen ve işe yeni başlamış olan kişilere ilk önerimiz, kesinlikle hayal kırıklığına uğramadan, azimli bir şekilde deneme yanılma yöntemiyle ilerlemeleri yönünde olacaktır.