logo-tasarimi-yapmak

Bir sitenin kimliği, bir kuruluşun dışa dönük yüzü olmasının yanı sıra, hafızalara kazınan ilk ve tek görsellik olarak da varlığını sürdüren Logo, web tasarım konusundaki en önemli aşamadır. Çünkü tasarladığınız veya tasarlatacağınız bir logo, belki de ömür boyu sizi temsil edecek ve insanların akıllarına o logo ile kazınacaksınız. Logo tasarımı için oldukça büyük emekler verilirken, alınan sonuçlardan olumlu veya olumsuz geri dönüşümler de ziyaretçileriniz büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle büyük özen göstermeli ve en iyi tasarımı tek seferde ortaya çıkartmalısınız.

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse; ilk olarak Logo’nun gerçek anlamını bilmek ve bu doğrultuda ilerlemek gerekir. Logo nedir sorusunun cevabı ise; sitenizin genellikle üst bölümünde yer alıp, aynı zamanda şirketler içinde kurumsal anlamda görsellik sunan tasarımlar, amblemlerdir diyebiliriz. Logo tasarımı yapmak için, bir fikre ve bir logo tasarım programına ihtiyaç duyacaksınız. Günümüzde birçok logo tasarım programı olmasına rağmen, önde gelen birkaç programdan birisini seçmeniz, sizlere kolaylıkla logo tasarımı şansı sunacaktır. Ayrıca hazır logolar ve bannerlarla da, bazı internet siteleri sayesinde bu ihtiyacınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Bu programlardan bazıları; AAA Logo, Mylogo Maker Professional, LogoSmartz Logo Maker ve The Logo Creator programlarıdır. En fazla kullanılan ve en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayan bu programlar, içerlerinde bulundurdukları logo taslakları sayesinde fikir sahibi olmanızı, daha kolay ilerlemenizi ve ana hatlara sahip olmanızı sağlamaktadırlar.

Fakat günümüzde popüler olan hazır logo tasarım siteleri kesinlikle profesyonel bir kullanım sunmadığı için, kurumsal anlamda ifade etmezler. Bu nedenle programlara bağlı kalmanız daha sağlıklıdır.

Logo yapmadan önce, hizmetiniz veya hizmetleriniz hakkında bilgileri gözünüzün önüne getirmelisiniz. Çünkü logonuzda yer alacak simgeler, yazılar veya harfler, sizlere hitap edeceği gibi; şirketinizi de sırtlayacaktır. Örneğin, MNG Kargo’nun logosuna baktığımız zaman, MNG ve leylek imgesi görmekteyiz. Buradaki MNG kargo ibaresi zaten MNG ‘i temsil ederken, leylek resmi de taşımacılığı ifade etmektedir. Sizlerde verdiğiniz hizmet veya amacınıza uygun detayları düşünerek, Logonuzu tasarıma aşamasına sokmanız gerekmektedir. Yaratıcı bir zeka ve üstün hayal gücünüzün olması sizlere artı puan kazandıracaktır.

Tüm bu detayları düşündükten sonra, size hitap edecek, sitenizi temsil edecek renk seçimlerini de yapmanız gerekir. Bu konuda da doğru sonuca ulaştığınızı anladıktan sonra, geriye sadece tasarlamak kalıyor. Gözünüze hoş görünecek, görenleri kendisine hayran bırakıp, aynı zamanda baktığınız zamanlarda farklı bilgileri tek seferde ulaştıracak bir logo için programlara girebilir, boyutunu, şeklini ve özellikleri belirledikten sonra çizimiyle birlikte renklendirme işlemini yapabilirsiniz.

Tüm zamanlarda sizi temsil edecek ve ciddi bir görüntü sergilemesi gerektiği için, birkaç dakika veya demo bir siteden logo tasarlaması yapmanız olanaksızdır. Profesyonel çalışmak için seçeceğiniz programları kurcalamanız ve uzun bir süre tanıyarak tasarım konusunda başarıya ulaşmanız, şirketinizi de başarıya ulaştıracaktır.