logo-dizayn

Web üzerinde her konuda olduğu gibi, Logo’da da dikkat edilmesi gereken ilk konu özgünlüktür. Çünkü şirketinize veya sitenize yeni bir yüz tanımlayacağınız zaman, insanlardan veya farklı tasarımlardan kopya çekmeniz, onlardan alıntılar yapmanız ve birkaç parçadan birleştirerek yeni bir ürün ortaya çıkartmanız, ilk etapta kalitesi bir işlem yaptığınız izlenimi verecektir.

Logo Tasarımında Dikkat Edilecek Hususları sizlere sıralardan, genel anlamda ihtiyaç duyulacak değerler baz alınmıştır. Yani farklılıklar gösterebileceği gibi, doğru tektir. Ancak kişisel tercihler farklılık göstereceği gibi, uyguladığınız durumlarda kaliteli sonuçlara erişebilirsiniz.

 • Bir logo tasarımı yaparken, en fazla 3 renk kullanmayı tercih etmelisiniz. Bu renkler ise, kendi aralarında uyum içerisinde olup, görenleri itecek veya değişik anlamlar çıkartılacak renkler olmamasına dikkat edin.

 • Gerçek anlamda şirketinizi, amacınızı veya misyonunuzu yansıtmayan tüm objeleri ve nesneleri logo tasarımdan uzaklaştırın. Gereksiz nesneleri kullanmanız sizlere sadece sıradanlığı getirir.

 • Karakter seçimi yaparken, ne kadar uzaktan bakılırsa bakılsın okunabilsin ve kolay anlaşılabilsin. Bu şekilde akılda kalacak, hafızalara yer edinecek bir logo ortaya çıkartabilirsiniz.

 • Logonuz için diğer logolara veya imgelere benzemeyen farklı bir tasarım, şekil kullanımınızın yanı sıra; tamamen özgün bir tasarıma yer vermelisiniz. Algılanabilirliğini arttıracak her türlü simgeyi kullanabileceğiniz Logo, sıkıcı ve anlaşılmaz olmamalıdır.

 • Günümüzün popüler sitelerinde yer alan logolarından parçaları toparlayıp, birleştirerek yeni bir logo oluşturmaya çalışmayın. Tamamen kendi hislerinizi, düşüncelerinizi ve isteklerinizi yansıtmasına özen gösterin.

 • Logonuzu tasarlarken, renkli olarak ne kadar kaliteli görünürse görünsün; siyah beyaz formata aldığınız zamanlarda da etkileyici bir tasarım olduğunu ispat etmelidir.

 • Logonuza tersten bakıldığı zamanlarda ve boyutunu herhangi bir seviyeye çektiğiniz zamanlarda da insanlar tarafından algılanmasına dikkat etmelisiniz. Böylece tek düze bir işlem yapmamız olursunuz.

 • Güncel olarak bazı dönemlerde ön plana çıkan logolardan ziyade, kendinize özel olarak tasarlayıp; bir ömre yaydığınız zaman sizlere gerçek anlamda kaliteyi yansıtacak tasarımları seçmeye özen gösterin. Amacınızı, uzun vadeye yaymalısınız.

 • Logonuzda farklı efektler kullanmamaya özen gösterin. Aynı şekilde eğer mümkün bir durum varsa, kendinize bir kare belirleyip, o kare içerisinde logonuzu sığdıracak şekilde tasarlayın.

 • Logoyu kullanacağınız sitenizi göz önünde bulundurup, detaylarını ve renk seçimini de ona göre yapmaya özen gösterin.

 • Logo tasarlarken, belirlediğiniz alandaki her noktaya, sağa sola aşağıya ve yukarıya eşit seviyede uzaklığa sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra, sıkıcı ve uzun yazılarla birlikte, resimlerin logo olmayacağını da sakın unutmayın.

 • Logonuzu tasarlamadan önce, bu logoyu kimler için tasarladığınızı ve kimlerin bu logoya bakacağını düşünerek, ona göre tasarlayın. Eğer tasarlayacağınız marka ismi akılda kalıcı veya kısaysa, kesinlikle logonuzda bu isimi geçirmeye yoğunlaşmalısınız.

 • Ve son olarak, ilk önce kağıt üzerinde tasarlayıp, daha sonra uygulamaya dökmeye özen göstererek, en basit yapıya sahip olmasını yeğlemelisiniz.