web-programlama-dilleri

Web sitelerin can damarı diyebileceğimiz programlama dilleri, web sayfalarındaki en büyük paya sahiptir. Çünkü istediğiniz her türlü farklılığı ve ihtiyacınız olan her şeyi sağlayabilmek için bu dillere ihtiyaç duyarsınız. Web sitelerini oluşturmak, geliştirmek ve çalıştırmak için ihtiyaç duyacağınız dillerin hepsi, birbiriyle bağlantılı olmakla beraber; aynı işlevde olan farklı çalışmalara sahne olan dillerde bulunmaktadır. Web programlama dilleri konusunda bilgi sahibi olanlar, her zaman istedikleri tasarıma ve işleyişe ulaşabilirler. Ayrıca birazdan sayacağımız dillerden herhangi birisine hakim olan kişilerin, diğer dilleri öğrenmeleri de oldukça kolay bir hal almaktadır. Ancak bu işlemlerin temelinde HTML yatmaktadır. HTML dilini bilmedikten sonra, diğer hiçbir işlemi doğru ve istediğiniz gibi yapamayacağınız gibi, her zaman bir şeylerin eksik olduğunu da hissedebilirsiniz.

  • XML: XML, bir meta dilidir. Web programlama yapacağınız zamanlarda, kolaylık ve esneklik katabilmeniz için programların tamamı xml’e ihtiyaç duyacaktır. Aynı zamanda, farklı tipte olan verileri tek bir çatının altında toplayabilme özelliği sayesinde, dosya kirliliği ve dağınıklığından kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte, webteki bilgileri hızlı bir şekilde aktarımını da sağlamaktadır. Tüm verileri tanımlamak için de, XML’e ihtiyaç duyacaksınız.

  • HTML: İnternet ortamında oluşturduğunuz dökümanların browserlarda yayınlanması için gerekli olan işlemleri yapmanızı sağlar. Bir nevi monitör görevi görüp, programlarınızı görüntülemeye yaramaktadır. Html, her ne kadar en temel diller arasında olsa da, öğrenmesi en kolay diller arasındadır ve yeni başlayanların ilk olarak ağırlık vermesi gereken konudur. Temel olarak html öğrenmek en büyük ihtiyacınız olacaktır. Çünkü programlama dillerinin tamamında ihtiyacınız olacak ve kullanacaksınız. Ayrıca bilmelisiniz ki, html programlama dilleri sınıfına girmezken, programların gösterimini sağlamaktadır.

  • CSS: Stil şablonları olarak bilinen CSS, sitelerimizi oluştururken görsellik kısmıyla ilgilenmektedir. Sitelerimizi tasarlarken, tablolardan tamamen kurtulmamızı sağlayan CSS; hey sayfanın, sayfa başının ve konuların ayrıca uğraş vererek renklendirilmesini ve düzenlemeleri yapmamızın da önüne geçmektedir. Web sitesi tasarlarken dikkat etmemiz gereken konulardan olan en fazla farklı 4 renk kullanım kuralını kendimize edindiğimi zamanlarda, her sayfa için farklı renk seçeneklerini tekrar tekrar kullanmak zorunda kalmaktayız. Fakat CSS, bizleri her sayfaya farklı farklı yazmaktan kurtarmaktadır.

  • Javascript: Java ile sıklıkla karıştırılmasına karşın, farklı bir dil olan Javascript, Netscape C dilinden türetilmesiyle meydana çıkmış programlama dillerinden birisidir. Html’nin yetersiz kaldığı alanlarda kendine ait kütüphanesinden karşılamasıyla kullanım sağlanmaktadır. Javascript’e bağlı olmasıyla bilinen JQuery’de yer alan görsellerde, aynı şekilde mükemmel sonuçlar doğurmaktadır.

  • ASP ve PHP: Microsoft tarafından geliştirilen ve yine aynı şirkete ait olan Mysql veritabanını kullanan ASP, Windows sunucularında çalıştırılmaktadır. Ancak Windows sunucularının fiyatlarının fazla olması sonucunda, pek fazla tercih edilmemektedir. Alternatif olarak PHP Linux üzerinde çalışan bir kodlama dilidir. ASP’e kıyasla daha geniş bir açık kaynak kodları içerdiği için, daha fazla kişiye hitap etmektedir. Aynı şekilde Mysql veritabanı üzerinden çalışmaktadır.