web-programlama

Tek bir kalıba sığdırılmayacak kadar geniş bir alana yayılabilen Web Programlama, belli tanımların dışında kalan, birçok alanda bilgi sahibi olabileceğiniz gibi, bu bilgilerinizi de en iyi şekilde harmanlayarak kullanma becerilerinizi ön plana çıkartmanız gereken bir olaydır. Web Programlamayı tek bir cümlede anlatmak imkansız dersek yeridir. Çünkü tüm zamanların en fazla ilgi uyandıran ve ihtiyaç duyulan bir alan olması nedeniyle, tek bir tanıtımla işin içinden çıkmamız mümkün değildir. Web Programlama ne kadar karmaşık ve önemliyse, bir web programcısı da, aynı şekilde birçok konuda bilgi sahibi ve birçok konuda deneyimleriyle sabitlenmiş bir geçmişse sahip olan kişilere diyebiliriz. Ayrıca bir bilgiye sahip olarak web programlayıcısı kalınacağını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz.

Her geçen gün yeni bir uygulama ve yeni bir bilgiyle karşılaştığımız internet dünyasında bilgilerinizi daima taze tutmalısınız. Sürekli olarak farklı alanlara yoğunlaşarak, web programlama alanına katabileceği yeni bilgiler ve yeni programlamalarla birlikte, sürekli bir çalışma ve kendini güncelleyip, tazelemeye ihtiyaç duyulacaktır.

Buna bir örnek vermek gerekirse; normal şartlarda bir sitenin tasarımının, kodlamasının, SEO çalışmalarının ve işleyişinin sağlanmasının birkaç kişi, hatta her birini farklı birinin yapması gerekir. Fakat işler böyle yürümüyor. Bir web programcısı, bu saydığımız işlemlerin tamamından bilgi sahibi olması gerekir. Ayrıca bunların yanı sıra, Web Programlama dillerinden önce, HTML, DOM veya CSS gibi dillerden en az birini bilmesi ve hakim olması beklenir.

Web Programlama işine yeni başlayacak olanların, dinamik web programlama dillerinden önce öğrenmeleri gereken ilk diller arasında, Html, Xhtml, Javascript veya CSS gibi dillerden birisine iyi düzeyde hakim olması gerekir. Çünkü ileride daha karışık olabilecek dinamik web programlama dillerine atılmadan önce, alt zemini hazırlamış olursunuz. Eğer bunlar yerine, daha ağır olan Asp.NET veya PHP gibi dillerden başlamanız demek, oldukça fazla zorlanacağınız gibi, hevesinizin kırılmasıyla birlikte zor anlar yaşamanızı gerçekleştirecektir. Bunlara çalışma anlamında internette sayısız kaynak ve ders anlatımı yer almaktadır. Kısa bir sürede ve yeterince istekli olursanız, istediğiniz sonuçlara kısa sürede ulaşabilirsiniz. Web Programlama demek, yeniden kodlar yazarak veya parça kodlarla çalışmalarınızı yaparak, web üzerindeki tüm işlemlere hayat vermenizi ve bu kodları kalıcı şekilde sisteminizi tanımlayarak kullanma işlemlerinin geneline verilen isim olarak bilinmektedir.

Her zaman kodlarla uğraşıp, karşınıza çıkacak sorunlara en kısa sürede müdahale edebileceğiniz gibi, diğer hazır kodlardan yararlanarak da, web programcılığına ilk adım atabilirsiniz. Fakat şunu bilmelisiniz ki; hiçbir web master, tüm bilgilere veya tüm sorunların çözümlerine sahip değildir. Web programcılığının tamamını bilen bir insan kesinlikle bulunmamaktadır. Eğer durum böyle olsaydı, bu kadar yüksek bir piyasaya sahip olmazdı. Gerçek anlamda kendinizi geliştireceğiniz ve kodlamalarla haşır neşir olacağınızı göze alabiliyorsanız, temelinde kodların yattığı ve hayal gücünüzün de devreye girdiği bu işlem, oldukça keyifli olabilir.