web-dizayn

Günümüzün temel ihtiyaçları arasında olan Web Tasarımı, özen gösterilmesi ve büyük bir emek sonucunda ortaya çıkan hizmetlerden olduğu gibi, insanların beğenisine sunulmadan ve kullanılmadan öncede, bir dizi işlemden geçmektedir. Tek seferde yapılamayacağı gibi, birkaç deneme yanılmayla birlikte doğru sonucu alabileceğiniz Web Tasarım işlemlerine başlamadan önce, birçok konuda tecrübeli olmalısınız. Web Tasarımda Dikkat Edilecek Hususlar ciddi olarak düzenlendiği ve uygulandığı sürece, sorunlardan uzak ve vakitten tasarruf edilerek işlemler sağlanabilir.

En doğru seçim ve en iyi çalışmanın meyvesini almak için yapacağınız işlemler bütününüzü, belli bir düzen ve plan projeye dayatarak yapmanızın sizlere etkisi büyük olacaktır. Bu nedenle planlama ve tasarım anlamındaki tecrübeleriniz büyük önem taşımaktadır.

Web Tasarımında dikkat edilmesi gereken durumların başında, kişinin istekleri ve hoşlandığı noktalar gelmektedir. Tasarıma başlanmadan önce, sipariş veren veya yaptıracak olan kişinin istekleri dinlenmeli, oldukça sağlam bir analizden geçirilmelidir. Bunun yararlarını, son derece güzel bir biçimde görebiliriz. Çünkü insanların isteklerini sağladığınız sürece, itiraz hakkı daha azalacağı gibi; sipariş verenin içine sinmesi de büyük önem taşıyacaktır.

Bunun ardından, hangi site için ve hangi sektörde varlığını göstereceğini belirleyerek, kısa ve net bir sektör araştırması yapılması gerekir. Çünkü olağanüstü güzellikte bir tasarım yapılmış olsa da, eğer istenileni, yani sektöre uyumluluğu yoksa, bu güzellikler boşa olacaktır. Bu nedenle, sektör araştırması ve örneklerden yola çıkılmalıdır.

Tasarımın belki de en önemli noktası olan Renk seçimi ciddi bir özen ve mesai gerektiren bir durumdur. Hem ziyaretçileri yormayacak, gözlerine hitap edecek; hem de şık görüntüsüyle ilgi çekici bir yapıya sahip olacak renk dağılımı ve ana renk seçimine azami dikkat göstermelisiniz. Özellikle seçtiğiniz renklerin birbiriyle uyumu ve doğru bir görsellik sunmasına dikkat etmeniz gerekir.

Özgünlük, her konuda olduğu gibi; Web Tasarımı içinde olmazsa olmazlardandır. Daha önce yapılmış veya kullanılmış olan tasarımlardan, özellikle hazır tasarımlardan uzak durularak tasarlanması gereken web siteniz, diğer sitelerden 1-0 önde olacaktır. Çünkü her zaman farklı ve özgün çalışma yapmanız, tasarımcı için artı puan olacağı gibi; yapılan siteye de büyük ölçüde artılar kazandıracaktır.

Tüm bunları yaptıktan sonra, yavaş yavaş işleme başlamanız gerekir. Öncelikle bir taslak hazırlamanız, işinizi kolaylaştıracaktır ve hatalarınızı daha net görmenizi sağlayacaktır. Site yapısı ve konum bilgisi gibi yerleri daha net görmek için, site içerisinde bir taslak oluşturmanız gerekir. Bu taslak sizlere yol gösterici ve üzerinde oynamalar yaparak esas işlemi meydana çıkartacak unsurdur.

Daha sonraki aşama ise, tarayıcılarla uyumluluğudur. Tüm tarayıcılarla sorunsuzca çalışacak bir site yapmanız, kullanıcılara ulaşmanızı daha da arttıracaktır. Çünkü herkes farklı tarayıcı kullanırken, birisinden girilmeyen sitenin kapalı olduğunu düşünecek müşterileri kaybetme olanağımızda artacaktır. Kurumsal anlamda çalışanlar için kaliteli bir tasarımın yanı sıra, kurumsal kimliğinizi ortaya koymanızda gerekir. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu ve kullanıcı odaklı olmasına özen göstermeniz gerekir. Son olarak bu siteyi kullanıcılar için tasarladığınız için, kendi zevk ve isteklerinizden çok, müşteri yani ziyaretçilere, hedef kitlenizdeki insanlara uyumlu olarak yapmanız gerekir. Tüm bu noktalara dikkat ederek, en iyi tasarıma ulaşabilirsiniz.